Investigation of chromite recovery from concentrator tailings using modified pinched sluice
Modifiye daralan oluk kullanarak konsantratör artıklarından kromit kazanımının araştırılması
- Tez No: 887795
- Danışmanlar: PROF. DR. TAKİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir spinel grup minerali olan kromitin kimyasal kompozisyonu ve cevher serbestleşme boyutuna bağlı olarak kromitin, gang minerallerinden ayrılmasında yaşanan güçlükler nedeniyle cevher hazırlama tesislerinde önemli miktarda kromit artıkta kaybedilmektedir. Bu tez kapsamında, Muğla-Köyceğiz yöresinden temin edilen tesis artıklarından kromit geri kazanımı Modifiye Daralan Oluk (MPS) kullanılarak araştırılmıştır. Konsantre kromit tenörü, Cr/Fe oranı, kromit randımanı ve konsantrede katı kazanım oranı üzerine daralan oluk modifikasyonunun etkisini aydınlatmak amacıyla bir deneysel tasarım uygulayarak deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Titreşim genliği ve manyetik alan şiddeti, araştırılan modifikasyon değişkenleridir. Ayrıca oluk çıkış genişliği ve oluk eğiminin zenginleştirme işlemine etkisi de tasarım değişkenleri olarak araştırılmıştır. Deneysel bulgular, titreşim genliğinin zenginleştirme işleminde en az etkili parametre olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, kromite kazanımına manyetik alan şiddetinin belirgin etkisi gözlenmiştir. Yerçekimi kuvveti ve uygulanan manyetik alan şiddetinden kaynaklanan kuvvetin bileşke etkisiyle manyetik tanelerin, alt katmanlara doğru gitmeye zorlandığı düşünülmüştür. Ancak, manyetik alan uygulanmasından dolayı düşük pülp akış hızlarında anlık eşik oluşumları gerçekleşmiş ve bu nedenle tabakalaşma ve ayırma verimliliği olumsuz etkilenmiştir. Tabakalaşmadaki bozulma, düşük pülp akış hızlarında en alt tabakada yapay eşiklerin arkasında aşırı katı birikimi ve pülp katı oranının artışı ile açıklanmıştır. Titreşimin, manyetik alandan kaynaklanan kuvvetin pülp kompaksiyonu (sıkılaşma) etkisini hafiflettiği belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar uygulanan modifikasyonun, tabakalaşmayı iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Ancak, MPS zenginleştirme işleminde, tek kademe zenginleştirme sonrası tesis artıklarından satılabilir konsantre elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Significant amount of chromite is wasted in the tailing product in mineral processing plants due to the difficulties of separating chromite from its gangue minerals depending on chemical composition of spinel group chromite mineral and the liberation size of ore. In the context of this thesis, chromite recovery from plant tailings supplied from Muğla- Köyceğiz region was investigated using Modified Pinched Sluice (MPS). Experimental works were conducted by applying an experimental design to clarify the effect of pinched sluice modification on chromite grade, Cr/Fe ratio, chromite recovery and mass recovery in the concentrate. The vibration amplitude and magnetic field intensity were the investigate modifying variables. In addition, the effects of discharge width and sluice inclination on concentration process were tested as design variables. Experimental findings revealed that vibration amplitude was the least effective parameter on the concentration process. On the other hand, the remarkable impact of the magnetic field intensity on chromite recovery was observed. Magnetic particles were thought to be forced to go to the lower layers by the combined effect of gravity force and the force arising from the applied magnetic field intensity. However, instant riffles formed due to applied magnetic field intensity at low pulp flow velocities, and therefore, stratification and separation efficiency affected adversely. The deterioration in the stratification was explained with the excess solid accumulation behind the artificial riffles and pulp thickening in the lowest layer at reduced pulp flow velocities. Vibration was determined to mitigate the compacting effect of the force arising from the magnetic field. Experimental works revealed that the applied modification improved the stratification. However saleable concentrate could not be obtained from plant tailings in a single pass in the MPS concentration process.