Köy Enstitülerinde uygulanan öğretim stratejilerinin otantik ögrenme açısından incelenmesi
Village Institute education programs investigation in terms of authentic learning
- Tez No: 887794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA FATİH İNEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu çalışmanın amacı otantik öğrenme stratejisi bağlamında Köy Enstitülerinde uygulanan öğretim programlarını (KEÖP) retrospektif ve holistik bir bakış açısıyla değerlendirmektir. Nitel yaklaşımlarla yürütülen çalışma kapsamında 1943, 1947 ve 1953 yıllarında uygulanan KEÖP'ler incelenmiştir. Tarihi araştırma deseninin tercih edildiği çalışmada KEÖP'ün yapısını oluşturan amaçlar, konular ve başvurulan metotların yanı sıra öğrenci ürünlerini içeren dergiler, derslerin uygulamalarını içeren anı kitapları, doküman inceleme yöntemiyle incelenmiştir. 2022-2024 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmanın veri kaynağını ise 1943, 1947 ve 1953 yıllarında uygulanan KEÖP'lerin yanı sıra zamansal tarama modeli ile belirlenen bilimsel literatür oluşturmuştur. İncelenen veriler otantik öğrenme stratejisinin bileşenlerini yansıtan bir kontrol formu (İneç & Bozkurt, 2021) ile betimsel analize tabi tutularak sentezlenmiştir. Elde edilen bulgular, 1943, 1947 ve 1953 yıllarında uygulanan KEÖP'un otantik öğrenme stratejisinin gerçek yaşam, gerçek yaşam problem çözümleri, yansıtma ve ürün odaklı ortamlar, yapılandırıcı iş birliği, uzman performansı, iş birliği, farklı bakış açıları ve otantik değerlendirme süreçlerini yansıtan verilerin olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak KEÖP'lerde uygulanan ders ve etkinlikler otantik öğrenme stratejisiyle büyük oranda benzerlik göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda eğitim yöneticilerine, eğitim uzmanlarına, öğretim tasarımcılarına, öğretmenlere ve akademisyenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the teaching programs implemented in village institutes (VITP) from a retrospective and holistic perspective within the context of authentic learning strategies. VITPs implemented in 1943, 1947, and 1953 are examined within the scope of a study conducted using qualitative approaches. In the study that adopted a historical research design, data on the VITP courses, including their objectives, contents, methods used, and implementation directives, as well as student products such as magazines, poems, and information related to the application of the courses are analyzed using the document analysis method. The data source for the study that is conducted between 2023-2024 comprises the VITPs implemented in 1943, 1947, and 1953, as well as scientific literature identified through a temporal scanning model. The analyzed data is synthesized using a control form reflecting the components of authentic learning strategies (İneç & Bozkurt, 2021) and subjected to descriptive analysis. The findings reveal that the VITPs implemented in 1943, 1947 and 1953 contained extensive data related to authentic learning strategies, including real-life scenarios, real-life problem-solving, reflection and product-oriented environments, constructive collaboration, expert performance, collaboration, different perspectives, and authentic assessment processes. From this perspective, the obtained data show that the authentic learning environments were largely reflected by the courses and activities which were implemented in VITPs. Based on the obtained findings, various recommendations have been proposed.