Keçiboynuzunda GC/MSMS ile etilen oksit analizi metot geliştirme ve validasyon çalışmaları
Method development and validation studies for ethylene oxide analysis with GC/MSMS in carob bean
- Tez No: 887831
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, gıda ürünlerinde sterilizasyon amacıyla fümigant olarak kullanılan etilen oksit (EO) kalıntısının miktar tayinini sağlamak amacıyla metot şartlarının geliştirilmesi ve elde edilen metodun keçiboynuzu matriksinde valide edilmesi amaçlanmıştır. Metodun ekstraksiyon işleminde solvent olarak asetonitril, saflaştırma safhasında Quecher's kiti ve analiz edilmesinde GC/MSMS cihazı kullanılmıştır. Validasyon sürecinde içeriğinde EO içermediği bilinen keçiboynuzu numunesine EO ve 2-CE (2-Kloroetanol) ile kirletme yapılmış ve elde edilen veriler ile ölçüm belirsizliği hesaplanmıştır. Validasyonda, seçicilik / spesifiklik, ölçüm aralığı / doğrusallık, tekrarlanabilirlik, tekrar üretilebilirlik, geri kazanım ve sağlamlık parametreleri çalışılmıştır. Yapılan validasyon ve ölçüm belirsizliği çalışmaları sonucunda; EO için ölçüm limiti 100 µg/kg ve geri kazanım oranı % 103,01, genişletilmiş belirsizlik sonucu 0,11 olarak bulunmuştur. Validasyon sonucunda elde edilen analiz verileri istatistiksel testlerle karşılaştırılmış ve uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop method conditions for the quantification of ethylene oxide (EO) residue used as fumigant for sterilization in food products and to validate the obtained method in carob matrix. Acetonitrile was used as solvent in the extraction process of the method, Quecher's kit was used in the purification phase and GC/MSMS device was used in the analysis. During the validation process, carob samples known to be EO-free were contaminated with EO and 2-CE (2-Chloroethanol) and the measurement uncertainty was calculated from the data obtained. In validation, selectivity / specificity, measurement range / linearity, repeatability, reproducibility, recovery and robustness parameters were studied. As a result of the validation and measurement uncertainty studies, the measurement limit for EO was 100 µg/kg, the recovery rate was 103,01% and the expanded uncertainty result was 0,11. The analysis data obtained as a result of validation were compared with statistical tests and evaluated as appropriate.