İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin zekâ algılayış özellikleri
Intelligence perception characteristics of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 887861
  2. Yazar: BERNA ERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İLHAN BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin zekâyı algılayış özelliklerinin incelenmesidir. Yapılan bu çalışmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Mevcut durumu daha derinlemesine yansıtabilmek amacıyla hem nicel hem de nitel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Erzurum ilinde öğrenim görmekte olan dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, nicel veriler için Dweck (2013) tarafından geliştirilen ve İlhan Beyaztaş ve Hymer (2018) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Zihniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek 6'lı likert tipi bir ölçek olup“tamamen katılıyorum”dan“tamamen katılmıyorum”a doğru puanlanabilmektedir. Nitel veriler için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler 431 öğrenciye, nitel veriler ise nicel veri analizi sonucu öğrencilerin sahip oldukları zihniyet algıları ve cinsiyetlerine göre belirlenen 14 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler SPSS programı kullanılarak t testleri ile nitel veriler ise MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sabit zihniyet ortalamaları ile gelişen zihniyet ortalamaları arasında anlamlı bir fark görülürken, zekâ algılayış özelliklerini cinsiyet değişkeni açısından incelediğimizde ise anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu doğrultuda öğrencilerin zekâlarının cinsiyetlerinden ziyade farklı durumlardan etkilendiği söz konusudur. Bu etkileyen etmenleri aile ve öğretmen etkisi, ders çalışma, kendini tanıma, iletişim kurma, hedef belirleme, derslerini önemseme, motivasyon, övgü, öz değerlendirme vb. unsurlar şeklinde sıralayabiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the characteristics of the perception of intelligence of primary school fourth grade students. Descriptive method was used in this study. In order to reflect the current situation in more depth, both quantitative and qualitative data were used. The study group of the research consists of fourth grade students studying in Erzurum in the 2023-2024 academic year. In the study, the“Mindset Scale”developed by Dweck (2013) and adapted to Turkish culture by İlhan Beyaztaş and Hymer (2018) was used for quantitative data. The scale is a 6-point Likert-type scale and can be scored from“completely agree”to“completely disagree”. For qualitative data, a semi-structured interview form was used. Quantitative data were applied to 431 students, and qualitative data were applied to 14 students determined according to their mindset perceptions and gender as a result of quantitative data analysis. The quantitative data obtained within the scope of the research were evaluated by t-tests using the SPSS program and the qualitative data were evaluated by content analysis using the MAXQDA program. As a result of the study, while there was a significant difference between the fixed mentality averages and the developing mentality averages of primary school fourth grade students, there was no significant difference when we examined the intelligence perception characteristics in terms of gender variable. In this direction, it is said that students' intelligence is affected by different situations rather than their gender. We can list these influencing factors as family and teacher influence, studying, self-knowledge, communication, goal setting, caring about their lessons, motivation, praise, self-evaluation.