Yapay zekâ destekli hikâye yazımının ilkokul öğrencilerinin hikâye yazmaya yönelik tutumlarına etkisi
The effect of artificial intelligence assisted story writing on primary school students' attitudes towards story writing
  1. Tez No: 984458
  2. Yazar: NEFİSE EDA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ destekli hikâye yazımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin hikâye yazmaya yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu Araştırma, açıklayıcı sıralı karma desen kapsamında yürütülmüştür. Nicel veriler, tek grup ön test-son test desenine dayalı yarı deneysel model aracılığıyla; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nicel veri toplama sürecinde“Hikâye Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası tutum puanları karşılaştırılarak, yazma sürecine yönelik tutumlarında anlamlı bir değişim olup olmadığı incelenmiştir. Aynı zamanda“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile elde edilen veriler; cinsiyet, anne-baba eğitim durumu ve anne-baba meslek durumu gibi demografik değişkenler bağlamında analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde öğrenim görmekte olan 25 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Sekiz haftalık uygulama süreci boyunca öğrenciler önce geleneksel yöntemlerle; sonra ise yapay zekâ aracı olan ChatGPT desteğiyle hikâye yazma etkinliklerine katılmışlardır. Araştırmada, tutum puanlarının ön test ve son test karşılaştırmaları yapılmıştır. Aynı zamanda altı öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kapsamında görüşülerek öğrencilerin yapay zekâ destekli yazma sürecine ilişkin deneyimleri ve algıları ortaya konmuştur. Araştırma bulguları, öğrencilerin ön test ve son test tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, bazı öğrencilerde bireysel düzeyde olumlu yönde tutum değişiklikleri gözlemlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark saptanmazken; anne mesleği değişkeni anlamlı bir farklılık göstermiş, özellikle eğitimci annelere sahip öğrencilerin hikâye yazmaya yönelik olumsuz tutum puanlarının annesi ev hanımı olan öğrencilerin olumsuz tutum puanlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Öte yandan, baba eğitim ve meslek durumu değişkenlerinin yazma tutumu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırmanın nitel bulguları, öğrencilerin yapay zekâ destekli hikâye yazma sürecini genel olarak“eğlenceli”,“kolaylaştırıcı”ve“farklı”olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Bununla birlikte, öğrenciler sürece kendi hayal güçlerini dâhil etmeye devam ettiklerini ifade etmişlerdir. Bu bulgu, öğrencilerin yapay zekâyı yaratıcı süreci tamamen yönlendiren bir unsurdan ziyade, süreci destekleyen ve kolaylaştıran bir araç olarak algıladıklarına işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar, yazmaya yönelik tutumların kısa vadede durağan bir yapı gösterdiğini; dolayısıyla bu tutumların geliştirilmesi için uzun soluklu ve sistematik yazma uygulamalarına ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of AI-assisted story writing on fourth-grade primary school students' attitudes toward story writing. The research was conducted within the framework of an explanatory sequential mixed-methods design. Quantitative data were collected through a one-group pretest–posttest quasi-experimental model, while qualitative data were obtained through semi-structured interviews. During the quantitative data collection process, the Story Writing Attitude Scale was administered. By comparing students' pretest and posttest attitude scores, it was investigated whether there was a significant change in their attitudes toward the writing process. In addition, data obtained from the Personal Information Form were analyzed in relation to demographic variables such as gender, parental education level, and parental occupation. The study group consisted of 25 fourth-grade students enrolled in a public primary school in Ankara, Türkiye, during the 2024–2025 academic year. Throughout the eight-week implementation period, students first participated in story-writing activities using traditional methods and subsequently engaged in AI-assisted story-writing activities with the support of ChatGPT. Pretest and posttest attitude scores were compared to determine any significant differences. Furthermore, semi-structured interviews were conducted with six students to explore their experiences and perceptions regarding the AI-supported writing process. The findings revealed no statistically significant difference between students' pretest and posttest attitude scores. However, individual-level improvements were observed in some students' attitudes. While no significant difference was found in terms of gender, a statistically significant difference emerged in relation to the mother's occupation. Specifically, students whose mothers were educators exhibited higher negative attitude scores toward story writing compared to those whose mothers were housewives. On the other hand, the father's education and occupation variables did not have a significant effect on students' writing attitudes. Qualitative findings indicated that students generally perceived the AI-assisted story-writing process as“enjoyable,”“facilitating,”and“different.”They emphasized that they continued to incorporate their own imagination during the process, suggesting that they viewed AI not as a factor that directs creativity, but as a tool that supports and enriches it. Overall, the results suggest that attitudes toward writing tend to remain stable in the short term. Therefore, it is recommended that long-term, systematic, and technology- enhanced writing practices be implemented to foster more positive attitudes toward writing among students.