4. sınıf öğrencilerinin yapay zeka destekli hikaye yazma deneyimleri: Fen eğitiminde sosyobilimsel konular
4th grade students' experiences of artificalintelligence-supported story writing: Socioscientificissues in science education
  1. Tez No: 967870
  2. Yazar: AYLİN ÖN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen eğitiminde sosyobilimsel konulara yönelik yapay zeka destekli hikâye yazma sürecinde yaşadıkları deneyimleri, bu sürecin öğrencilerin ilgi, tutum, farkındalık ve yeterlik algıları üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Batı Karadeniz'deki bir ilkokulun dördüncü sınıf düzeyinde öğrenimine devam eden 24 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deseni nitel araştırma yakaşımlarından örnek olay deseni belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ön test için 8 son test için 9 sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme formu ve yapılandırılmamış gözlem formu kullanılmıştır. Öğrencilerin quicktools yapay zeka uygulaması aracılığıyla fen eğitiminde sosyobilimsel konulardan çevre kirliliği, küresel ısınma ve nükleer enerji konularına ilişkin hikaye yazmaları sağlanmıştır. Quicktools uygulamasının kullanımına ilişkin eğitimle birlikte 5 haftalık uygulama süreci gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında elde edilen verilerin içerik analizi sonucunda öğrencilerin hikaye okuma ve yazmaya ilişkin ilgilerinin arttığı, hikayeyi oluşturan unsurlardan en çok kahramanların ilgilerini çektiği, teknoloji ve yapay zekaya ilişkin deneyimlerinin oyun oynamaktan hikaye yazmaya değişim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin eğlenceli olduğu için hikaye yazmaya istekli oldukları, fen bilimleri dersine ilişkin ilgilerinin arttığı, fen eğitiminde hikaye yazmayı eğlenceli buldukalrı sonucuna ulaşılmıştır. Fene ilişkin hikaye yazma konusunda kendilerini yeterli gördükleri, hikaye yazma sürecinde yapay zeka kullanmaya istekli oldukları ve gerçekleştirilen uygulamaların öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimini desteklediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yapay zekanın hikaye yazma sürecinde kullanılabilecek niteliğe sahip bir teknoloji olduğu ve süreci kolaylaştırdığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in detail the experiences of fourth-grade elementary school students in science education with regard to the AI-supported story writing process on sociological topics, as well as the effects of this process on students' interest, attitudes, awareness, and perceptions of competence. The study group consists of 24 students in the fourth grade of an elementary school in the Western Black Sea region. The research design is a case study approach, one of the qualitative research approaches. The data collection tools used were a structured interview form consisting of 8 questions for the pre-test and 9 questions for the post-test, developed by the researcher, and an unstructured observation form. Students were asked to write stories about environmental pollution, global warming and nuclear energy, which are socioscientific science topics, through Quicktools artificial intelligence application. A 5-week implementation process was carried out with training on the use of Quicktools application. As a result of the content analysis of the data obtained before and after the application, it was determined that the students' interest in reading and writing stories increased, the heroes attracted their attention the most among the elements that make up the story, and their experiences related to technology and artificial intelligence changed from playing games to writing stories. In addition, it was concluded that students were willing to write stories because it was fun, their interest in science course increased, and they found writing stories in science education fun. It was concluded that they considered themselves competent in writing science stories, and that they used artificial intelligence in the story writing process. In addition, it was concluded that students were willing to write stories because it was fun, their interest in science course increased, and they found it fun to write stories in science education. It was determined that they considered themselves competent in writing science stories, they were willing to use artificial intelligence in the story writing process, and the applications supported the cognitive and affective development of the students. In line with the findings obtained, it was emphasized that artificial intelligence is a technology that can be used in the story writing process and facilitates the process.