Teknoloji ve kültürel etkileşim bağlamında animasyon dizi tanıtımlarında illüstrasyon uygulamaları (Riotx Arcane örneği)
Illustration applications in animation series introductions in the context of technology and cultural interction (Riotx Arcane example)
  1. Tez No: 887893
  2. Yazar: CAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Animasyon dizi tanıtım çalışmaları hem görsel hem de hikâyesel bir dildir. Bu dil illüstrasyon ve tanıtımın amacına bağlı olarak ortaya çıkar. Tanıtım çalışmaları ile bağlantılı olan illüstrasyon teknolojinin gelişmesi ile daha geniş hedef kitlelere ulaşabilmiştir. Bu sayede hem illüstrasyon hem de tanıtım çalışmalarında kendine özel farklı tarzlarda ürünlerin üretilebilmesi mümkün olmuştur. Günümüz dünyasında tanıtım çalışması için üretilen bu illüstrasyonlar insanların ürünlere ulaşmasını farklı mecralar ile sağlamaktadır. Animasyon dizi tanıtım çalışmaları, izleyicilere tasarlanmış geniş bir evreni keşfetme imkânı sunmaktadır. Bu tür diziler, izleyicilere geniş bir görsel alan sunarak bu alanda çeşitli mesajlar iletmektedir. İzleyiciler, dizilerin sunduğu tanıtım faaliyetleri ile kendi tercilerine göre katılabilir, keşif yapabilir ve animasyon dizi dünyasının içerisindeki unsurlarla etkileşime girebilmektedir. Animasyon diziler; karakterler, mekanlar, araç ve gereç tasarımları ile geniş ve özgün bir dizi deneyimi sunmayı hedeflemektedir. Bu tezde, animasyon dizi tanıtımlarında illüstrasyon uygulamaları incelenmektedir. İllüstrasyonlar, animasyon dizi dünyasının öğelerini oluşturan karakterler ve mekanlar gibi unsurlardır. Bu özellikler, dizi deneyimini zenginleştirmek, tanıtmak ve izleyicilerin dizi dünyasına daha fazla bağlanmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Tez, farklı illüstrasyon tarzlarını analiz ederek, bu illüstrasyonların dizi tanıtımına, atmosferine ve hikâye anlatımına nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Ayrıca, animasyon dizi yapımcılarına illüstrasyonların dizi deneyimini nasıl etkileyebileceği konusunda fikir oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
TV series animation promotions are both visual and narrative language. This language shows up depending on the purpose of the presentation and promotion. It was able to reach wider target audiences with examples of drawings related to promotional activities. In this way, it has been possible to produce in different styles unique to itself, both in visual and promotional works. These pictures, produced for the promotion of today's world, enable people to reach their products through different channels. Promotional efforts for animated series provide viewers with the opportunity to explore a meticulously designed universe. Such series offer a broad visual space, conveying various messages within that space. Through the promotional activities offered by these series, viewers can participate, explore, and interact with the elements within the animated world according to their preferences. Animated series aim to deliver an expansive and unique experience through the design of characters, locations, vehicles, and tools. This thesis examines the use of illustrations in the promotion of animated series. Illustrations are elements that make up the animated world, such as characters and locations. These features are utilized to enrich the series experience, promote it, and strengthen the connection between the viewers and the series' world. The thesis analyzes different illustration styles and investigates how these illustrations contribute to the promotion, atmosphere, and storytelling of the series. Additionally, it aims to provide insights to animated series creators on how illustrations can influence the overall series experience.