Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçu
The crime of trafficking in drug or stimulant regulated in the Turkish Penal Code
- Tez No: 887925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinin 3. fıkrasında uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçlarına yer verilmiştir. Buna göre, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri; ruhsatsız veya ruhsata aykırı bir şekilde satmak, satışa arz etmek, başkalarına vermek, sevk etmek, nakletmek, depolamak, satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suç olarak düzenlenmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması, toplum sağlığını tehdit etmekte ve toplumda suç işleme oranının artmasına neden olmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin yaygınlaşması, bu maddelerin ticaretinin de artmasına neden olmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin toplum içinde yaygınlaşmasını engellemek amacıyla, bu suçlar için öngörülen cezaların zaman içinde artırıldığı görülmektedir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin suç örgütleri için kazanç olarak görülmesi, bu suçla uluslararası alanda mücadeleyi de zorunlu hale getirmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler ve bu maddelerin etkilerinden bahsedilmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin toplum bakımından arz ettiği tehlike ortaya konmuştur. Uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarıyla mücadele için uluslararası alanda alınan tedbirlere de yer verilmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerle mücadele kapsamında uluslararası alanda imzalanan sözleşmeler anlatılmıştır. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçu, Türk Ceza Kanunu bağlamında ele alınmıştır. Bu konuda doktrinde ileri sürülen görüşler ile yüksek yargı organları tarafından verilen kararlar incelenmiştir. Böylece doktrinde ve uygulamadaki farklı görüşler ortaya konmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 3rd paragraph of Article 188 of the Turkish Penal Code, the crimes of drug or stimulant trafficking are included. Accordingly, adding or arranging, selling, offering, keeping, shipping, transporting, storing, purchasing, accepting or possessing without a license or in violation of a license is regulated as a crime. The use of drug or stimulant substances threatens public health and causes an increase in the rate of crime in society. The widespread use of drug or stimulant substances causes the increase in the trade of these substances. In order to prevent the spread of narcotic or stimulant substances in society, high penalties are foreseen for these crimes. The fact that drugs or stimulants are seen as profit for criminal organizations has made it necessary to fight against this crime internationally. In the first part our study, drug or stimulant substances and their effects are mentioned. International measures taken to fight against drug or stimulant crimes are also included. The danger that drug or stimulant substances pose to society has been demonstrated. International agreements signed within the scope of the fight against narcotic or stimulant substances are explained. In the second and third parts of our study, the crime of drug or stimulant trafficking is discussed in the context of the Turkish Penal Code. The opinions put forward in the doctrine on this issue and the decisions made by the high judicial authorities were examined. Thus, different views in doctrine and practice were revealed and discussed.