Evlenme aşamasındaki genç çiftlerin aile bilinci üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the family awareness of young couples in the stage of marriage
- Tez No: 887927
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİREKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sağlıklı evliliklerin sürdürülemediği durumlarda boşanma oranlarının artması, özellikle gençlerin evlilikle ilgili beklentilerini ve evlilikten ne umduklarını incelemeyi gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, araştırmanın temel amacı, ilk kez evlenme aşamasında olan genç çiftlerin aile bağlarına, aile rol modellerine, aile değerlerine, aileye yükledikleri anlama, evlilikle ilgili öngörülerine ve beklentilerine yönelik bir inceleme yaparak aile bilincinin ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmada katılımcıların aileleri incelenmemiş, yalnızca aile ve evlilik bilincine yönelik düşünceleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, evlenme aşamasında olan ve ilk kez evlenecek genç çiftlerin görüşleri incelenmiştir. Bu bağlamda, çiftlerin nasıl bir evlilik beklentisi içinde oldukları, evlilikle ilgili öngörüleri, aileye yükledikleri anlam, evlilik kriterlerini belirleme biçimleri, evlilik tercihlerinde aile bağlarının ve rol modellerinin etkisi ve aile değerlerinin yapacakları evliliğe yansıyıp yansımayacağı konuları saptanmıştır. Elde edilen bulgular, sosyolojik olarak çeşitli açılardan tartışılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Konya ilinde ikamet eden ve ilk kez evlenme aşamasında olan 10 genç çiftten oluşan 20 birey oluşturmuştur. Nitel araştırma metodolojisi kullanılarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu katılımcılara uygulanmış ve elde edilen bulgular bilimsel bir şekilde analiz edilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in divorce rates due to the inability to maintain healthy marriages necessitates examining the expectations and hopes of young people regarding marriage. Therefore, the primary aim of this study is to explore the family ties, family role models, family values, the meanings attributed to family, and the marriage-related predictions and expectations of young couples who are about to marry for the first time, in order to uncover the concept of family awareness. In this study, the participants' families were not examined; only their thoughts on family and marriage awareness were sought. The research focused on the views of young couples who are in the marriage phase for the first time. In this context, the study identified the couples' marriage expectations, marriage-related predictions, meanings attributed to family, criteria for choosing a spouse, the impact of family ties and role models on their marriage preferences, and whether family values would be reflected in their marriage. The findings were discussed from various sociological perspectives. The sample group consisted of 20 individuals (10 young couples) residing in Konya who were in the marriage phase for the first time. A semi-structured interview form, prepared using qualitative research methodology, was applied to the participants, and the obtained findings were analyzed and presented scientifically.