Aile mahkemesine başvuran boşanma aşamasındaki çiftlerin evlilik uyumları ile evlilik beklentileri ve köken ailelerine bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between marital adjustment, marital expectations and attachment to families of origin of couples at the stage of divorce applying to family courts
  1. Tez No: 925839
  2. Yazar: ESRA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Araştırmanın amacı aile mahkemelerine başvuran boşanma aşamasındaki bireylerin evlilik uyumları ile evlilik beklentileri ve köken ailelerine bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Ankara Aile Mahkemelerine boşanmak üzere başvurmuş olan 131 erkek ve 148 kadın katılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Yakın Doğu Evlilik Uyumu Ölçeği, Evlilik Rol Beklentileri Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Köken Aileye Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada, Bağımsız Örnekler t-Testi, ANOVA Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada, boşanma sürecindeki bireylerin %44'ünün evlilik süresinin 1-5 yıl arasında olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla 19-29 yaş aralığında olan katılımcıların büyük bir kısmının görücü usulüyle evlendiği tespit edilmiştir. Araştırma, evlilik beklentileri ve köken ailelere bağlılık düzeylerinin, evlilik uyumuyla anlamlı bir ilişki içinde olduğunu (R=0,408, R²=0,166) ortaya koymuştur. Cinsiyete göre evlilik uyumunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, evlilik süresi ve evlenme biçimi gibi faktörlerin evlilikte iletişim üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı saptanmıştır. Örneğin, 1-11 aylık evliler ile 1-5 yıl evli olanlar arasında iletişim puanları açısından anlamlı fark bulunmuştur. Araştırmada, ANOVA analizleri, evlenme biçimi, yaş grubu, eğitim, çalışma durumu gibi demografik faktörlerin köken aileye bağlılık ve evlilik uyumu üzerinde genel olarak anlamlı bir fark yaratmadığını, ancak iletişim ve aile algısı gibi bazı alanlarda farklılıkların olduğunu göstermiştir. Örneğin, çalışan ve çalışmayan çiftler arasında köken ailelerle ilişkilerde anlamlı fark bulunmuştur. Araştırmada, boşanma başvurusu yapmış olanlar ile yapmamış olanlar arasında evlilikte doyum ve Yakın Doğu Evlilik Uyumu Ölçeği (YDEUÖ) puanlarında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Boşanma başvurusu yapanların YDEUÖ puanları, boşanma başvurusu yapmayanlardan daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular, evlilik uyumunu etkileyen faktörlerin karmaşık olduğunu ve bireylerin sosyo-demografik özelliklerinin bu uyum üzerinde çeşitli etkileri olabileceğini göstermektedir. Evlilik öncesi eğitim ve boşanma danışmanlığı programlarının araştırma bulgularına göre yapılandırılıp uygulanmasının evlilik uyumu adına topluma yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between marital adjustment, marital expectations, and levels of attachment to the family of origin among individuals in the process of divorce who have applied to family courts. The study involved 131 men and 148 women who had applied for divorce at the Ankara Family Courts. Data for the research were collected using a Personal Information Form, the Near East Marital Adjustment Scale, the Marital Role Expectations Scale, and the Family of Origin Attachment Scale, which was developed by the researcher. Independent Samples t-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and Regression Analysis were used in the study. The study found that 44% of individuals in the divorce process had been married for 1-5 years. It was also determined that a large proportion of participants, mostly aged 19-29, were married through arranged marriages. The research revealed that marital expectations and levels of attachment to families of origin have a significant relationship with marital adjustment (R=0.408, R²=0.166). No significant difference was found in marital adjustment according to gender. However, factors such as the duration of marriage and the type of marriage significantly affected communication within the marriage. For instance, there was a significant difference in communication scores between those married for 1-11 months and those married for 1-5 years. ANOVA analyses indicated that demographic factors such as type of marriage, age group, education, and employment status generally did not create a significant difference in attachment to the family of origin and marital adjustment, but there were differences in areas such as communication and family perception. For example, there was a significant difference in relationships with families of origin between working and non-working couples. The study also found significant differences in marital satisfaction and Near East Marital Adjustment Scale (NEMAS) scores between those who filed for divorce and those who did not. Those who filed for divorce had lower NEMAS scores than those who did not. These findings suggest that factors affecting marital adjustment are complex and that individuals' socio-demographic characteristics can have various impacts on this adjustment. It is thought that structuring and implementing premarital education and divorce counseling programs based on the research findings would benefit marital adjustment in society.