Evlenme aşamasındaki bireylerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aile planlaması yöntemleri ve bebek bakımı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of individuals related to sexually transmitted disease, family planning methods and baby care before marriage
  1. Tez No: 339689
  2. Yazar: AYHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı tarafından yürütülen bu çalışma; Edirne belediyesi evlendirme memurluğunda, Haziran 2012 ile Eylül 2012 tarihleri arasında evlenmek amacıyla başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 136 çift ile gerçekleştirildi. Çalışmamıza katılan çiftlerin yaş ortalamalarına bakıldığında, kadınların yaş ortalamasının 24,6±3,7, erkeklerin yaş ortalamasının 27,7±3,8 olduğu görüldü. Bu yaş ortalamaları aynı zamanda kadın ve erkek için ortama evlilik yaşını da vermekte idi. Evlilik yaş ortalaması gelişmiş ülke verileri ile uyumlu olduğu gözlendi. Çiftlerin %52,2?si üniversite, %32?si lise mezunu olup, çoğunluğu ortaöğretim ve üzerinde bir eğitime sahip çiftlerin oluşturduğu görüldü. Araştırmamızın sonucunda katılımcıların verdikleri yanıtlara göre; %66,2?sinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi ya da eğitim almadığı, %47,8?inin cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında herhangi bir korunma yöntemini bilmediği anlaşılmıştır; %53,9?u ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi ya da eğitim eksikliğinin olduğunu ifade etmiştir. %64,7?si aile planlaması bilgi ya da eğitimi almamış, %80,9?u ise herhangi bir aile planlaması yöntemi bilememiştir. %60,5?i aile planlaması hakkında bilgi ya da eğitim eksiliğinin olduğunu ifade etmiştir. %94,4?ü çocuk sahibi olmak istediklerini belirtmiş, %46,8?i bebeklerinin evliliklerinin 2. yılında dünyaya gelmesini istemiştir. %71,2?si 2 çocuk sahibi olmak istemiş, %87,5?i çocuklarının normal doğum ile dünyaya gelmesini istediklerini belirtmiştir. Araştırmamızda katılımcıların yanıtlarında; %77,7?si bebek bakımı hakkında bilgi ya da eğitim almadığını belirtirken, %82,1?i bebek bakımı konusunda bilgi ya da eğitim eksikliği olduğunu belirtmiştir. Bu çalışmamızda yeni bir aile kuracak olan çiftlerimizin cinsel hastalıklar, aile planlaması ve bebek bakımı hakkındaki bilgi düzeylerini ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmamızın sonuçları ile toplumda farkındalık yaratarak uygulayıcıların etkin müdahalelerine ışık tutmak istemekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study is performed by the Department of Family Medicine of Trakya University Medical Faculty on 136 couples who applied to the Edirne Municipality Marriage Office for mariatal procedure and accepted to take part in the study between June 2012 and September 2012. The mean age of the participants was 24,6±3,7 years for females and 27,7±3.,8 years for males. This mean age also reflected the age at marriage for men and women. The mean age of marriage showed coherence with the data of developing countries. Concerning educational status 52,2% of the couples was university graduates and 32% was higher secondary graduates. As a result 66,2% had no knowledge and education on sexual transmitted disease, 47,8% had no idea of preventive methods from sexual transmitted disease and 53,9% accepted that they had insufficient knowledge and education on sexual transmitted disease. Furthermore 64,7% had no knowledge and education about family planning and 80,9% was unaware of any family planning method. 60,5% accepted that they had insufficient knowledge and education on family planning method. Participants of 94,4% was willing to have children and 46,8% prefered to have children in their second year of marriage. The number of children preferred was 2 in 71,2%. Normal vaginal birth was the preferred choice in 87,5%. In our study 77,7% of the participants had no knowledge and education on baby care and 82,1% accepted to have insufficient knowledge and education on baby care In this study we tried to show the level of knowledge of the couples who are on the verge of getting married about sexual transmitted disease, family planning and baby care. With this we hope to raise awareness in public and help in guidence of health care providers.