Eğitim ve geliştirme açısından iş kalitesi ve iş tatminine yönelik yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of managers' opinions on job quality and job satisfaction in terms of training and development
  1. Tez No: 961575
  2. Yazar: DİLEK TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim ve geliştirme süreçleri, iş kalitesi ve iş tatminini yönetici görüşleri doğrultusunda incelemektir. Nitel araştırma yöntemine göre yapılan araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinde çalışan 10 (on) yönetici oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler tema, kategori ve kodlara ayrılarak tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre iş kalitesi ve iş tatmini gibi kavramlar yalnızca teknik ya da yönetsel stratejilerle açıklanamayacak kadar çok boyutlu bir yapıya sahiptir. Katılımcı ifadelerine göre karar süreçlerine katılım, açık iletişim ve değer verme gibi faktörler kurumsal bağlılık, iş doyumu ve çalışan motivasyonunu olumlu etkilemektedir. Eğitim süreçlerinin yalnızca bilgi aktarımına yönelik teknik bir faaliyet değil; çalışanların özgüven, aidiyet, psikolojik doyum ve mesleki gelişim gibi çeşitli boyutlarını besleyen stratejik bir unsur olduğu belirlenmiştir. Eğitimlerin gönüllülük esasına dayalı, uygulamaya dönük ve yönetsel destekle zenginleştirilmiş bir biçimde sunulması bireysel performansı ve örgütsel verimliliği artıran temel etkenler arasında yer almaktadır. Yöneticilerin insan odaklı liderlik sergilemeleri, yalnızca yönetsel görevleri yerine getiren figürler olmaktan öte; gelişim süreçlerine yön veren, çalışanları teşvik eden ve değer veren rehber konumunda olmalarını gerekli kılmaktadır. Katılımcı yönetim anlayışı, takdir kültürü ve adalet temelli yaklaşımlar, çalışanların psikolojik güvenlik algısını ve kuruma olan bağlılıklarını güçlendirmektedir. Bu çalışma, kurumsal başarının yalnızca yapısal veya teknik müdahalelerle değil, aynı zamanda katılımcı, değer temelli ve stratejik eğitim yaklaşımlarıyla mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Eğitim, yöneticilik ve çalışan tatmini arasında güçlü ve karşılıklı etkileşimli bir yapı olduğu; bu etkileşimin sürdürülebilir gelişim ve yüksek iş kalitesi için temel bir unsur teşkil ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine training and development processes, job quality, and job satisfaction based on managerial perspectives. The sample of this qualitative research consists of ten managers working at a state university. Interviews were conducted with the managers, and the data obtained were analyzed thematically by dividing them into themes, categories, and codes. According to the research findings, concepts such as job quality and job satisfaction have a multidimensional structure that cannot be explained solely by technical or managerial strategies. According to the participants' statements, factors such as participation in decision-making processes, open communication, and valuing employees positively affect organizational commitment, job satisfaction, and employee motivation. It was determined that training processes are not merely technical activities aimed at knowledge transfer, but rather strategic elements that nurture various dimensions of employees, such as self-confidence, belonging, psychological satisfaction, and professional development. Training programs that are voluntary, application-oriented, and enriched with managerial support are among the key factors that increase individual performance and organizational efficiency. Managers must demonstrate people-oriented leadership, going beyond merely fulfilling managerial duties to become guides who direct development processes, motivate employees, and value them. Participatory management, a culture of appreciation, and fairness-based approaches strengthen employees' sense of psychological security and their commitment to the organization. This study shows that organizational success is not only possible through structural or technical interventions, but also through participatory, value-based, and strategic training approaches. It has been concluded that there is a strong and mutually interactive structure between education, management, and employee satisfaction; this interaction constitutes a fundamental element for sustainable development and high work quality