Dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin kamu sektöründe incelenmesi: Kastamonu ili örneği
Examination of the relationship between transformational leadership and organizational commitment in the public sector: The case of Kastamonu
  1. Tez No: 740546
  2. Yazar: DİNÇEL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütler, örgütlerin yapısı ve yönetim biçimleri geçmişten günümüze değişim göstermiştir. İnsan faktörünün etkili olduğu bu süreç, teknolojinin hızla ilerlemesi ve bilgi akışının hızlanması ile kişilerin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Yaşanan bu gelişmeler rekabetin bireyselleşmesinin ötesine geçerek örgütsel rekabete geçiş sürecini başlatmıştır. Örgütlerin yeni düzene ayak uydurabilmeleri gerektiği için yeni yaklaşımlar örgüt kavramına eklenmiştir. Örgütün temel yapısını oluşturan insan unsurunun fikirlerinin dikkate alınması, içinde bulunduğu örgütte performanslarının ve mutluluk seviyelerinin artırılması gerekmektedir. Yapıldığında örgütün bütüncül performansını arttıracak olan bu durumların gerekliliğinin karşılanmasında, yönetici ve yönetici davranışları stratejik bir paya sahiptir. Liderlik kavramı, gelişimini 20.yy'ın sonlarından günümüze kadar yeni yaklaşımlar ile sürdürmektedir. Çalışanları motive etme, denetleme ve çalışılan kurum içerisinde ki diğer birçok aktivitede, lider etkin rol oynamaktadır. Kamu sektörü ve liderlik alt yapısını oluşturan sosyal ve ekonomik hayatın asıl unsuru insandır. Kamu sektörünün varlığını ve devletin bütünlüğünü korumak için eşit koşullarda faaliyetler gerçekleştirilmelidir. Bu faaliyetlerin etkileyeceği insanların yaşını, eğitim durumunu yani demografik özelliklerinden elde edilen normlar ile karşımıza çıkan sonuçları değerlendirdiğimizde, dönüşümcü liderlik algısının benimsendiği ve kamuda yönetici veya yönetici adayı olan kişilerin yeni anlayışlar ile yönetim şekillerini olgunlaştırdıkları görülmüştür. Örgütsel bağlılık ile ilgili süreçlerde çalışanlar, organizasyonlar ve bir bütün olarak toplum ele alınmaktadır. Çalışanların refahını artırmak, kişilerin özerkliği, işlevsel destek ve örgütsel düzeyde karar verme serbestliği örgütlerin performanslarını ve örgütler arası rekabet edebilme etkinliği için önemli bir yer almaktadır. Yöneticiler, çalışanların örgütsel bağlılığını artırmak için önemli sorumluluklar üstlenmektedir. Kurumların performansları ile öne çıkmaları farklı liderlik özelliklerine sahip yöneticilerin etkileri ile olmaktadır. Bu nedenle yöneticiler, dönüşümcü liderlik tutum ve davranışları sergileyerek çalışanların örgütsel bağlılığını artırmalıdır. Bağlılığı yüksek seviyede olan kişiler performansını üst seviyeye taşıyacak olup, kurumun amaçlarına erişebilmesini sağlayacaktırlar. Örgüt yöneticileri bu bilinçle hareket edip davranışlarını, günümüzün hızlı ve değişen koşullarına entegre etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations, the structure of organizations and their management styles have changed from past to present. This process, in which the human factor is effective, has made it easier for people to access information with the rapid advancement of technology and the acceleration of information flow. These developments went beyond the individualization of competition and started the process of transition to organizational competition. New approaches have been added to the concept of organization because organizations need to keep up with the new order. It is necessary to consider the ideas of the human element, which constitutes the basic structure of the organization, and to increase their performance and happiness levels in the organization they are in. Manager and managerial behaviors have a strategic role in meeting the requirements of these situations, which will increase the overall performance of the organization when done. The concept of leadership has been developing with new approaches since the end of the 20th century. The leader plays an active role in motivating and supervising the employees and in many other activities within the institution. The main element of social and economic life, which constitutes the public sector and leadership infrastructure, is human. Activities should be carried out under equal conditions in order to protect the existence of the public sector and the integrity of the state. When we evaluate the age, educational status, norms obtained from the demographic characteristics of the people that these activities will affect, and the results we encounter, it is seen that the transformational leadership perception is adopted and the people who are managers or manager candidates in the public have matured their management styles with new understandings. In the processes related to organizational commitment, employees, organizations and society as a whole are handled. Increasing the welfare of employees, autonomy of individuals, functional support and freedom of decision-making at the organizational level are important for the performance of organizations and the effectiveness of inter-organizational competitiveness. Managers undertake important responsibilities to increase the organizational commitment of employees. Institutions come to the fore with their performances due to the effects of managers with different leadership characteristics. For this reason, managers should increase the organizational commitment of the employees by exhibiting transformational leadership attitudes and behaviors. People with a high level of commitment will carry their performance to the next level and will enable the organization to reach its goals. Organizational managers need to act with this awareness and integrate their behaviors into today's fast and changing conditions.