Annelerde akılcı olmayan inançlar, ebeveyn stresi, ebeveyn davranışları ve çocuktaki davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between non-rationalist beliefs in mothers, parental stress, parental behaviours and behaviour problems in children
  1. Tez No: 887974
  2. Yazar: RABİA SEÇİL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EŞKİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı annelerin ana babalık stresi, akılcı olmayan inançları, ana babalık becerileri ve çocuktaki davranış problemleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaya yönelik geliştirilen bir modeli test etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 3-10 yaş arasındaki çocukların annelerinden oluşan 305 katılımcı oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler Anababalık Güçlükleri Ölçeği (AGÖ), Anne Babaların Akılcı Olmayan İnançları Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İlişkisel modelin kullanıldığı araştırmada araştırmadaki değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve önerilen modeli test etmek için Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre annelerin mükemmeliyetçi inançları, beklentilerini, beklentiler ise ana babalık stresini anlamlı bir şekilde pozitif yönde yordamaktadır. Ana babalık stresi pozitif ebeveynlik ile negatif bir ilişkiye sahipken negatif ebeveynlikleyse pozitif bir ilişkiye sahiptir. Yine negatif ebeveynlik çocuklardaki problem davranışların, pozitif ebeveynlik ise çocuklarda sosyal davranışların artması ile ilişkilidir. Ayrıca araştırma sonuçları annelerin akılcı olmayan inançlarının çocuklardaki davranış problemleri ve sosyal davranışlar ile ana babalık stresi ve ana babalık becerileri üzerinden dolaylı ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu araştırma ana babalığa ilişkin inançların ana babalara yönelik müdahale geliştirme sürecinde dikkate alınmasının faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to assess a model designed to elucidate the connections among maternal parenting stress, irrational beliefs, parenting competencies, and behavioral issues in children. The study cohort comprised 305 participants, specifically mothers of children aged between 3 and 10 years. Various instruments were utilized to gather data, including the Parenting Difficulties Scale (FDS), Parents' Irrational Beliefs Scale, Strengths and Difficulties Questionnaire, and Alabama Parental Behavior Scale. Pearson Product Moment Correlation Analysis was employed to ascertain the associations between the variables under investigation, while Structural Equation Modeling was utilized to evaluate the proposed model. The findings revealed that mothers' perfectionist beliefs were predictive of their expectations, which in turn significantly influenced parenting stress. Parental stress exhibited a negative correlation with positive parenting, whereas negative parenting displayed a positive correlation. Furthermore, negative parenting was linked to heightened behavioral problems in children, whereas positive parenting was associated with increased social behaviors in children. Moreover, the outcomes indicated that maternal irrational beliefs indirectly impacted children's behavioral problems and social behaviors through parenting stress and parenting skills. This study underscores the potential utility of incorporating parental beliefs into interventions aimed at supporting parents.