Hemşirelerin güncel yara bakım ürünlerine yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi: Bir il örneği
Evaluation of nurses' knowledge on current wound care products: A province example
- Tez No: 887975
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın amacı Karabük ilinde yer alan hastanelerde görev yapan hemşirelerin güncel yara bakım ürünleri hakkındaki bilgi durumlarının belirlenmesidir. Araştırma, Kasım-Mayıs 2024 tarihleri arasında Karabük ilinde yer alan 1 eğitim ve araştırma hastanesi, 2 ilçe devlet hastanesi ile 2 entegre ilçe devlet hastanesinin dahili, cerrahi ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan toplam 350 hemşire ile yürütüldü. Veriler, sosyo demografik bilgi formu ile literatür doğrultusunda oluşturulan ve uzman görüşü alınan güncel yara bakım ürünleri bilgi formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the research conducted in prospective, cross-sectional, and descriptive design is to determine the knowledge status of nurses working in hospitals in Karabük province regarding current wound care products. The study was conducted with a total of 350 nurses working in internal, surgical, and intensive care units of 1 training and research hospital, 2 district state hospitals, and 2 integrated district state hospitals in Karabük province between November and May 2024. Data were collected using a socio-demographic information form and a current wound care products knowledge form created in accordance with the literature and expert opinion.