Öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları ile öğrenen okul algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' organizational dissent behaviours and their perceptions of learning schools
- Tez No: 887993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları ile öğrenen okul algıları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu ana amaçla birlikte araştırmada öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları ile öğrenen okul algıları; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem, görev yapılan okul türü, görev yapılan okul kademesi, sendika üyeliği ve görev yapılan okuldaki çalışma süresine göre irdelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Zonguldak ili ve ilçelerindeki tüm kamu ve özel okulların ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan rastgele örnekleme yöntemlerinden olan tabakalı örnekleme ile seçilen 388 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya ait veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Muhalefet Ölçeği”ve“Öğrenen Okul Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizi için yüzde ve frekans değerleri, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenerek verilerin normal dağılım sergilediği tespit edilmiş ve analiz için parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları“katılmıyorum”düzeyinde, öğrenen okul algıları“katılıyorum”düzeyindedir. Öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışlarının genel olarak mesleki kıdem ve görev yapılan okuldaki çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaştığı; öğretmenlerin öğrenen okul algılarının genel olarak mesleki kıdem ve görev yapılan okul kademesi değişkenlerinde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları ile öğrenen okul algıları arasında negatif yönde, çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Son olarak öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışlarının öğrenen okul algılarını olumsuz yönde anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' organizational dissent behaviours and their perceptions of learning schools. With this main purpose, teachers' perceptions of organizational dissent behaviours and learning school were examined according to gender, age, educational status, professional seniority, type of school, school level, union membership and working time in the school. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study sample consists of 388 teachers working in primary, secondary and high school levels of all public and private schools in Ereğli District of Zonguldak province, selected by purposive sampling, which is one of the non-random sampling methods. The data of the study were obtained through“Personal Information Form”,“Organizational Dissent Scale”and“Learning School Scale”. Percentage and frequency values, arithmetic mean, standard deviation, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression analysis were used for data analysis. By examining the skewness and kurtosis coefficients of the data, it was determined that the data exhibited a normal distribution and parametric tests were used for the analysis. According to the research findings, teachers' organizational dissent behaviours are at the level of“disagree”, while their perception of learning school is at the level of“agree”. It was found that teachers' organizational dissent behaviours generally differed according to the variables of professional seniority and working time in the school; teachers' perceptions of learning school generally differed according to the variables of professional seniority and school level. A negative, very weakly significant relationship was found between teachers' organizational dissent behaviours and their perceptions of learning schools. Finally, it was found that teachers' organizational dissent behaviours significantly predicted their perceptions of learning school in a negative direction.