Okulda etik iklim ile örgütsel sinerji arasındaki ilişki
The relationship between ethical climate in school and organizational synergy
  1. Tez No: 887994
  2. Yazar: GÖKŞİN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı okulda etik iklim ile öğretmenlerin örgütsel sinerjileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amacın yanında öğretmenlerin etik iklime ve örgütsel sinerjiye yönelik algı düzeyleri; cinsiyet, çalıştığı okul türü, eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem, mezun olduğu fakülte ve çalıştığı okul kademesine göre incelenmiştir. Bunun yanında değişkenler arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır. Bu bakımdan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan genel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 402 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Etik İklimi Ölçeği”ve“Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinerji Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Gruplar arası ortalamaların karşılaştırılmasında hangi istatistiklerin kullanılacağına karar vermek amacıyla puan dağılımları incelenmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelendiğinde dağılımın normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu verilerden hareketle okulda etik iklimi ile örgütsel sinerji arasındaki ilişki incelenirken parametrik testlere başvurulmuştur. Araştırmadaki bulgulara göre öğretmenlerin etik iklimi ve örgütsel sinerji algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin etik iklimi genel puanlarını incelediğimizde cinsiyet ve okul kademesi değişkenlerine göre, örgütsel sinerji genel puanlarındaysa mezun olduğu fakülte ve okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmüştür. Öğretmenlerin etik iklime yönelik algıları ve örgütsel sinerjiye yönelik algıları arasındaki ilişkinin güçlü düzeyde pozitif yönde ve istatiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak da öğretmenlerin etik iklimi algılarının örgütsel sinerji algılarını istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between ethical climate in schools and teachers' organizational synergy. In addition to this purpose, the perception levels of teachers towards ethical climate and organizational synergy were examined according to gender, type of school, educational status, age, professional seniority, faculty of graduation and school level. Furthermore, the relationships between variables were also investigated. In this respect, the general survey model, which is one of the quantitative research methods, was applied in the study. The study group of the research consists of 402 teachers working in pre-school, primary school, secondary school and high school levels in Karadeniz Ereğli district of Zonguldak province in the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”,“Organizational Ethical Climate Scale”and“Organizational Synergy Scale for Teachers”were used to collect data. Percentage, frequency, mean and standard deviation analyses were used in the evaluation of the study data. Score distributions were analyzed in order to decide which statistics to use in comparing the averages between groups. When the skewness and kurtosis values of the data were analyzed, it was seen that the distribution showed a normal distribution. Based on these data, parametric tests were used to examine the relationship between ethical climate in schools and organizational synergy. According to the findings of the study, it was seen that teachers' perceptions of ethical climate and organizational synergy were at a high level. When we examined the ethical climate general scores of the teachers, a significant difference was observed according to the gender and school level variables, and a significant difference was observed in the organizational synergy general scores according to the graduated faculty and school level variables. It was concluded that the relationship between teachers' perceptions of ethical climate and organizational synergy was strongly positive and statistically significant. Finally, it was found that teachers' perceptions of ethical climate predicted their perceptions of organizational synergy in a statistically significant way.