Akut idiopatik trombositopenik purpuralı hastalarda yüksek doz metilprednisolon tedavisinin hematolojik ve biyokimyasal parametrelere, lenfosit alt gruplarına ve koagülasyon faktörlerine etkisi
- Tez No: 88800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FAİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
1. ÖZET Yüksek doz metilpredni solon (YDMP) tedavisinin hematolojik ve biyokimyasal parametreler ile lenfosit alt grupları ve koagülasyon faktörleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yaşları 1.5 ila 14 arasında değişen (ortalama 6.14 ± 3.45 yıl) 21 akut ITP'li hasta ve 21 kontrol grubu çalışmaya alındı. Trombosit sayısı 30X1 09 /L altında olan akut ITP'li hastalara metilprednisolon 30 mg/kg, 7 gün, sabah tek dozda, peroral verildi. Tedavi süresi boyunca günde en az iki kez kan basıncı, nabız sayısı bakıldı. Komplikasyon olup olmadığı takip edildi. Hastaların tedavi öncesi (0. Gün) ve 3, 5, 8. günlerde hemoglobin, hematokrit, beyaz küre, kırmızı küre, trombosit değerleri, tedavi öncesi (Ogün) ve tedavi sonrası (8. gün) açlık kan şekeri, BUN, kreatinin, ürik asit, AST, ALT, GGT, LDH, ALP, kalsiyum, fosfor, magnezyum, CPK, amilaz, sodyum, potasyum, klor, total protein, albümin, globulin, trigliserit, kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, protrombin zamanı (PT), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT), fibrinojen, protein C, protein S, antitrombin III, faktör II, V, VII, VIII, IX, X, XI, XII düzeyleri ve periferik kanda CD4+, CD8+ oranı, hücrelerin absolut sayıları, T helper/supresör (CD4+/CD8+) oranları çalışıldı. Sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A total of 21 children with acute ITP and 21 healthy children as a control group were included in this study for searching the effects of high dose methylprednisolone (HDMP) treatment the effects on heamatologic and biochemical parameters, lenfosit subsgroups and the coagulation factors. The patients and controls ranged in age from 1,5 to 14 years (average 6,14 ±3,45 years). Patients with thrombocytopenia ( < 30 x 109 /L ) received 30 mg/kğ dose methylprednisolone in one dose peroral in the morning for 7 days. During the treatment the blood pressure and cardiac pulse measured at least twice in a day. The cases followed up for the development of complication or not. Before the course of treatment (0 day) and in 3rd, 5l\ 8th days hemoglobin and hematocrit levels, number of white blood cells, red blood cells and platelets were monitored; while before and after the treatment (0 and 8th days) glucose, BUN, creatinin, uric acid, ALT, AST, GGT, LDH, ALP, calcium, phosphate, magnesium, CPK, amylase, sodium, potassium, chloride, total protein, albumin, globulin, triglycerides, cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, VLDL cholesterol, prothrombin time (PT), Partial thromboplastin time (PTT), fibrinogen, protein C, protein S, antithrombin III, the levels of factor II, V, VII, IX, X, XI, XII and CD4+, CD8+ ratio in peripheral blood, the absolute number of cells, the ratio of T helper/ suppressor (CD4+/CD8+) were studied. The results were compared with those of the control group.