Öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' professional motivation and organizational happiness levels
  1. Tez No: 888016
  2. Yazar: AYDIN TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma çalışma evreni Karaman ili için 3878 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme alma yöntemi ile 363 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada Karabağ Köse ve diğ. (2020) tarafından geliştirilen 'Öğretmen Mesleki Motivasyon Ölçeği' ile Çakır ve Yavuz (2022) tarafından geliştirilen ''Örgütsel Mutluluk Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçme araçlarına ilişkin geçerlilik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmada veri analizi olarak SPSS 25 ve AMOS 23 paket programları kullanılmıştır. Araştırmada betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, LSD testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Öğretmenlerin mesleki motivasyon ve örgütsel mutluluk algı düzeylerinin yüksek olduğu; mesleki motivasyon ile örgütsel mutluluk arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, öğretmenlerin iş yerinde daha mutlu ve motive olmalarını sağlayacak stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, eğitim örgütlerinin verimliliğini artırmak için öğretmenlerin motivasyonunu ve mutluluğunu artırmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to examine the relationship between teachers' professional motivation and organizational happiness levels, is a research in the general screening model and relational screening model based on quantitative data. The research population consists of 3878 teachers for the province of Karaman. The sample of the research consists of 363 teachers with the simple random sampling method. The 'Teacher Professional Motivation Scale' developed by Karabağ Köse et al. (2020) and the ''Organizational Happiness Scale'' developed by Çakır and Yavuz (2022) were used in the research. Validity and reliability analyzes were made regarding the measurement tools. SPSS 25 and AMOS 23 package programs were used as data analysis in the research. Descriptive statistics, independent sample t-test, ANOVA test, LSD test, Pearson correlation analysis and regression analysis techniques were used in the research. It was found that the teachers' professional motivation and organizational happiness perception levels were high; It was concluded that there is a statistically significant relationship between professional motivation and organizational happiness. The research aims to contribute to the development of strategies that will enable teachers to be happier and more motivated at work. The findings emphasize the importance of increasing teachers' motivation and happiness in order to increase the efficiency of educational organizations.