Agrivoltaik sistemlerde gölgenin tarımsal verimliliğe etkisi
The effect of agrivoltaic systems on agricultural efficiency
- Tez No: 888026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ENER RÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının önemi göz önünde bulundurularak Agrivoltaik (APV) sistemlerin tarımsal verimliliğe katkıları araştırılmıştır. Tasarlanan APV sistemde monokristal PV paneller kullanılarak farklı yükseklik ve aralık kombinasyonlarının fazla güneş ışığına ihtiyaç duyan domates bitkisi üzerindeki etkileri Karaman iline ait 4 yıllık meteoroloji veri seti kullanılarak değerlendirilmiştir. APV sistemde ve açık alanda yetiştirildiği varsayılan domates bitkisi için verimlilik üzerine gölge etkisi araştırılmıştır. PV panellerin 2 metre, 2.5 metre ve 3 metre yüksekliklerinde; 2.75 metre, 4.40 metre ve 6.93 metre aralıklarla yerleştirildiği senaryolar incelenmiştir. Sonuçlar APV sistemin güneş ihtiyacı fazla olan bitki türleri için 2 metre yükseklik ve 6.93 metre aralıklar ile tasarlanması durumunun en verimli sonuçları vereceği öngörülmüştür. Bu çalışma APV sistemlerin tarımsal üretim ve enerji üretimi açısından potansiyel faydalarını ortaya koyarak gelecekteki sürdürülebilir tarım uygulamaları için model sunmaktadır. Elde edilen bulgular APV sistemlerin yaygınlaştırılması ve enerji-tarım entegrasyonunun desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contributions of Agrivoltaic (APV) systems to agricultural productivity were investigated, taking into account the importance of renewable energy sources and sustainable agricultural practices. By using monocrystalline PV panels in the designed APV system, the effects of different height and spacing combinations on the tomato plant, which needs a lot of sunlight, were evaluated using the 4-year meteorological data set of Karaman province. The shadow effect on productivity was investigated for tomato plants assumed to be grown in the APV system and in open fields. PV panels are available in 2 meter, 2.5 meter and 3 meter heights; Scenarios where they were placed at intervals of 2.75 meters, 4.40 meters and 6.93 meters were examined. Results: It is predicted that the APV system will give the most efficient results if it is designed with a height of 2 meters and spacing of 6.93 meters for plant species with high sun needs. This study reveals the potential benefits of APV systems in terms of agricultural production and energy production and provides a model for future sustainable agricultural practices. The findings show that APV systems should be disseminated and energy-agriculture integration should be supported.