Çevik liderlik becerisi algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction in the effect of perception of agile leadership skills on turnover intention
  1. Tez No: 888068
  2. Yazar: MAHİR BOYNUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada çevik liderlik becerisi algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, beşerî ilaç sektöründe faaliyet gösteren ve MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) ile ÜTT-DER (Ürün Tanıtım Temsilcileri Derneği) meslek örgütlerine üye 414 firma personelinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılardan anket formu aracılığıyla toplanan verilerin analiz edilmesinde SPSS 21.0 ve AMOS 23.0 istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modeli kullanılarak yol analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çevik liderlik becerisi algısının işten ayrılma niyeti üzerinde negatif yönde doğrudan etkisi bulunmuştur. Aracılı yol analizi modeli sonuçlarına göre ise çevik liderlik becerisi algısının işten ayrılma niyetini iş tatmini üzerinden negatif ve anlamlı düzeyde dolaylı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, çevik liderlik becerisi algısı düzeyi yükseldiğinde iş tatmini artmakta, iş tatminindeki artış işten ayrılma niyetini azaltmaktadır. Çevik liderlik becerisi algısı ve iş tatmini düzeylerindeki artışın işten ayrılma niyeti üzerinde azaltıcı etkileri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mediating role of job satisfaction in the effect of perception of agile leadership skills on turnover intention. The study was conducted with the participation of 414 company personnel who are members of MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) and ÜTT-DER (Ürün Tanıtım Temsilcileri Derneği) professional organizations operating in the human pharmaceutical sector. SPSS 21.0 and AMOS 23.0 statistical package programs were used to analyze the data collected from the participants through the questionnaire form. The research hypotheses were tested with path analysis using structural equation modeling. According to the results of the research, the perception of agile leadership skills has a negative direct effect on turnover intention. According to the results of the mediated path analysis model, it was determined that the perception of agile leadership skills has a negative and significant indirect effect on turnover intention through job satisfaction. Accordingly, when the level of perception of agile leadership skills increases, job satisfaction increases and the increase in job satisfaction decreases turnover intention. It is seen that the increase in the perception of agile leadership skills and job satisfaction levels have a decreasing effect on turnover intention.