Epilepsili çocuklara uygulanan aromaterapi ve müzik dinletisinin uyku ve serebral oksijen düzeyine etkisi
The effect of aromatherapy and music concert applied to children with epilepsy on sleep and cerebral oxygen level
- Tez No: 888069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma epilepsili çocuklara uygulanan aromaterapi ve müzik dinletisinin uyku ve serebral oksijen düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Malatya İli, ilçeleri ve çevre illerde epilepsi tanısı olan çocuklar ile 2023 Şubat ve Aralık ayları arasında randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Malatya İli, ilçeleri ve çevre illerde epilepsi tanısı olan 90 çocuk (aromaterapi (n=30), müzik dinletisi (n=30), kontrol (n=30)) oluşturdu. Deney grubunda yer alan çocuklara aromaterapi ve müzik dinletisi uygulamaları ile uyku parametreleri ve serebral oksijen düzeyi değerlendirildi. Kontrol grubunda yer alan çocuklara rutin uygulamalar dışında herhangi bir müdahale uygulanmadı. Veriler 'Hasta Tanıtım ve İzlem Formu', 'Aktigrafi' ve 'Serebral Oksijen Takip Formu' ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde varyans analizi, Kruksal Wallis, ki kare, ileri analiz olarak; Mann Whitney U, varyansların homojen olduğu durumda LSD, olmadığı durumda ise Dunnet C testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effects of aromayherapy and music concerts applied to children with epilepsy on sleep and cerebral oxygen levels. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental study with children diagnosed with epilepsy in Malatya Province, its districts and surrounding provinces between February and December 2023. The sample of the study consisted of 90 children diagnosed with epilepsy (aromatherapy (n=30), music recital (n=30), control (n=30)) from Malatya Province, its districts and surrounding provinces. Sleep parameters and cerebral oxygen levels were evaluated for the children in the experimental group through aromatherapy and music recital applications. No intervention was applied to the children in the control group other than routine practices. Data were collected with 'Patient Introduction and Monitoring Form', 'Actigraphy' and 'Cerebral Oxygen Monitoring Form'. In evaluating the data, analysis of variance, Kruksal Wallis, chi square, advanced analysis; Mann Whitney U test was used, LSD test was used when the variances were homogeneous, and Dunnet C test was used when they were not.