An In Vitro study of the cytotoxicity of grade IV comercially pure titanium and Grade V (Ti-6Al-4V) alloy used in dental implants
Dental implantlar için ticari saf titanyumun (Grade IV) ve titanyumun alaşımı (Grade-V-Ti-6Al-4V) nın sitotoksistesi üzerine In Vitro Bir çalışma
  1. Tez No: 888071
  2. Yazar: ADIL ELMOKHTAR A. ESSLLAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ticari saf titanyumun (Sınıf IV) ve Ti-6Al-4V alaşımının (Sınıf V) sıçan gingival fibroblast hücrelerindeki sitotoksisitesini 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi kullanarak değerlendirmektir. ASTM F67 standardına uygun olarak toplamda otuz iki adet sınıf IV ticari saf titanyum (N₌16) ve Sınıf V titanyum alaşımı (Ti-6Al-4V) (N₌16) örneği laboratuvar incelemesine tabi tutulmuştur. Sınıf IV için kullanılan örnek çapı 6 mm, kalınlığı 2 mm iken, sınıf V için kullanılar diskleri çapı 8 mm, kalınlığı 2 dir. Örnekler, Roswell Park Memorial Institute (RPMI)de %10 FBS ve %1 antibiyotik içeren ortamda 24, 48 ve 72 saat boyunca inkübe edilmiştir. Her inkübasyon süresi sonrasında, sıçan fibroblast hücreleri (L929) üzerindeki sitotoksisitesi MTT testi ile ölçülmüştür. Hücre büyümesi ve canlılığı analiz etmek için yüksek kaliteli monokromatör tabanlı UV/VIS spektrofotometre (Multiskan GO) kullanılarak fotometrik analizler gerçekleştirilmiştir. Veriler, tek yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve p < 0,05 anlamlılık düzeyindeki post-hoc testlerle istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, sınıf IV titanyumun, sınıf V titanyumdan üçüncü günde (72 saat) anlamlı derecede daha yüksek hücre canlılığı sergilediğini göstermiştir. 24 saat sonra, sınıf IV titanyumun hücre canlılığı %80,3 ± 5,1 iken, sınıf V titanyumun hücre canlılığı %70,3 ± 4,1 olarak belirlenmiştir (p < 0,001). Bu fark, 48 ve 72 saat sonra sırasıyla %9,9 ve %5,4'e kadar artmıştır (p < 0,001). Sınıf V titanyumun daha düşük hücre canlılığı, alaşımda bulunan alüminyum ve vanadyumun varlığından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, ticari saf sınıf IV titanyum, inkübasyon süreleri boyunca sınıf V titanyum alaşımına göre daha iyi hücre canlılığı sergilemektedir. Hem sınıf IV titanyum hem de sınıf V titanyum alaşımı diş hekimliğinde kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
This study set out to employ the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay to investigate the cytotoxic effects of commercially pure titanium (Grade IV) and its alloyTi-6Al-4V (Grade V) on the function of mice gingival fibroblasts (L 929 fibroblast) in cell culture. A total of thirty-two (n= 32) commercially pure titanium grade IV (ASTM F67) (No₌16) and titanium grade V (Ti6Al4V) (no₌16) were submitted to laboratory examination using a test setup like that recommended by International standard ISO 7405 guidelines. The grade IV specimen disks had a diameter of 6 mm and a thickness of 2 mm, but the grade V disks had a diameter of 8 mm and a thickness of 2 mm. The samples were placed in an incubator for 24, 48, and 72 hours, using a mixture of Roswell Park Memorial Institute (RPMI) medium, 10% fetal bovine serum (FBS), and 1% antibiotic. After each incubation period, the toxicity of the extracts on cultured mouse fibroblasts (L929) was assessed using the MTT test. The photometric experiments were performed using a high-quality UV/VIS spectrophotometer (Multiskan GO.USA) To evaluate cell viability, we desire to investigate the optimal circumstances for cell viability among these metals. The data were subjected to statistical analysis using a one-way repeated measures ANOVA test. Post-hoc tests were conducted at a significance threshold of p < 0.05 to examine the impact of time on cell viability percentage in each titanium grade type. The results show that after 24 hours, grade Ⅳ titanium had a 10% higher cell viability (80.3 ± 5.1%) than grade Ⅴ titanium (70.3 ± 4.1) (p < 0.001). After 48 hours, it rose by 9.9% and 5.4% (p < 0.001). Additionally, grade Ⅳ titanium boosted cell viability by 5.4% after 72 hours, compared to grade Ⅴ titanium (p < 0.001). As a conclusion, grade Ⅳ commercially pure titanium had superior cell viability than grade Ⅴ titanium alloy throughout incubation. Both grade IV titanium and grade V titanium alloy are suitable for dental usage.