Seramik sanatında yapıbozumsal okumalar
Deconstruction readings of ceramic art
  1. Tez No: 888087
  2. Yazar: GİZEM YÜKSELER
  3. Danışmanlar: PROF. AYGÜN DİNÇER KIRCA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yüzyıl sonrası ana akım sanat anlayışında seramik malzemenin yer alması başlı başına yapıbozumcu bir anlayışın sonucudur. Özellikle modernizm sonrası sanat anlayışının yaşadığı kırılmalar ile seramik eserler çağdaş sanat anlayışında yer almaktadır. 'Seramik Sanatında Yapıbozumsal Okumalar' isimli bu sanatta yeterlik tezi çalışmasında dil bilimi alanında ortaya çıkan 'yapıbozum pratiği' üzerinden seramik alanında sanat okumaları gerçekleştirilmiştir. Yapıbozum pratiği oluşum süreçleri sanat bağlamında irdelenerek seramik kavramının sanat alanında yer aldığı akım ve dönemler yapıbozum yaklaşımı ile yorumlanmıştır. Çağdaş sanat alanında yapıbozum gerçekleştirilerek üretilen eserler incelenmiştir. Yapıbozum pratiğinin 'iz', 'différance' ve 'erteleme' kavramları seramik eserler üzerinden biçimsel, kültürel ve işlevsel olacak şekilde üç ayrı başlık olarak ele alınmıştır. Bunun sebebi; sanatçıların ifade yöntemi olarak seramiğin gelişim süreçlerinde farklı konum ve özelliklerini kullanmaları kaynaklıdır. Bu çok yönlü ele alış yapıbozumcu bakış açısı ile değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması seramik malzemenin çağdaş sanat alanında varlığının devamlılığı için seramik olgusuna gerçekleştirilen yapıbozumun gerekliliği düşüncesi üzerine hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of ceramics in the field of art after the mid 20th century is the result of deconstructionist approach. Especially with the changes in concept of art after modernism, ceramics takes its place in contemporary art. Within this art proficiency thesis study titled“Deconstruction Readings in Ceramic Art”, art readings on field of ceramic were carried out through the practice of deconstruction emerging in the field of linguistics. The formation processes of deconstruction practice were explained in the context of art. Ceramic, influenced by fractures in artistic perspectives, has been positioned as a medium and concept in art understanding. The periods and movements where the concept of ceramics appears in the art field were also elucidated through deconstruction. Artworks produced through deconstruction in contemporary art of the 21st century were examined. The concepts of 'trace', 'différance' and 'delay' of deconstruction practice are analyzed through ceramic works was approached in this thesis under three separate headings: formal, cultural, and functional aspects. This is due to the fact that artists use different positions and features in the development processes of art with ceramic materials as a method of expression. This multifaceted approach was evaluated through a deconstructive perspective. This thesis has been prepared on the idea that the deconstruction of the ceramic phenomenon is necessary for the continuity of the existence of the ceramic material in the field of contemporary art.