Melatoninin krononosisepsiyondaki etkileri
The Effects of melatonin on chorononociception
- Tez No: 88809
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU, PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
75 VI. ÖZET Melatonin, pineal bez tarafından salgılanan ve organizmanın sirkadiyan ritmik organizasyonunu kontrol eden bir hormondur. Nitrik oksit sentaz enzimiyle L-Arjininden üretilen nitrik oksidin (NO) ağn modellerinde santral ve periferal dual etkileri vardır. Yapılan invitro çalışmalar melatoninin NO üretimini inhibe ettiğini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, hot-plate ağrı modeliyle melatoninin krononosisieptif etkilerini ve bu etkilerin NO ve opioid sistem ile ilişkisini araştırmaktır. Deneyler günün dört farklı saatinde (0900, İS00, 2100, 0300), 12:12 (aydınlık-karanlık) periyodundaki erkek fareler kullanılarak yapılmıştır. Melatonin saat 2 100 de 5, 10, 20 ve 40 mg/kg dozlarda hot-plate testinden 30 dakika önce uygulanmış ve maksimum etkiyi 20 mg/kg dozda göstermiştir. Hayvanlara serum fizyolojik, melatonin (20 mg/kg), morfin (10 mg/kg) ve nalokson (10 mg/kg) hot-plate testinden 30 dakika önce, MM (40 mg/kg) ve L-arjinin (2 mg/kg) 15 dakika önce, L-NAME (40 mg/kg) ise 60 dakika önce intraperitonal olarak uygulanmıştır. Sonuçlar, %Maksimum Olası Analjezi olarak belirtilmiş ve ANOVA ve Student's t testi ile değerlendirilmiştir. Melatonin, morfin, nalokson, L-arjinin, MM ve L-NAME yapılan testlerde anlamlı olarak sirkadiyan ritmisite göstermiştir. Melatonin aljezik ve analjezik etkiler oluştururken, pik saat 2 100 de çukur ise saat 0900 da meydana gelmiştir. Melatoninin analjezik etkisi, L-NAME, nalokson ve L-arjinin uygulamasıyla saat 2 100 de tersine dönmüştür. Morfin, melatoninin etkisini saat 1500 de anlamlı olarak artırmıştır. L-NAME, morfin analjezisini saat 0900 da anlamlı olarak azaltmıştır. MM, saat 1500 de melatoninin aljezik etkisini, saat 2 100 ve 0300 de ise analjezik76 etkisini tersine çevirmiştir. Bu souçlar, melatoninin analjezik etki mekanizmasında opioid sistem ve /L-Arjinin/NO yolağının rolü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
77 VH. SUMMARY Melatonin is a hormone produced by the pineal gland. It is produced and secreted on a 24-hour rhythm depending on environmental light. Nitric oxide (NO) is produced from L-Arginine by nitric oxide synthase (NOS) and has dual effects on nociceptive patterns acting by centrally and peripherally. Melatonin is an inhibitor of NO production and has free radical scavenger activity. The aim of this study was to investigate the chronorhythmic pattern of melatonin-induced nociception in hot-plate mice model with the interaction of opioidergic system and L-Arginine/NO pathway. Experiments were performed in mice synchronised to 12:12 LD (lights on at 0900) at four different times of day (0900, 1500, 2100, 0300). Melatonin, morphine, naloxone, L-arginine, methylene blue and L-NAME possessed significant circadian rhythmicity on hot-plate induced algesia. Melatonin exhibited analgesic and algesic effects with a peak at 2100 and a trough at 0900 respectively. The analgesic activity of melatonin was reversed by L-NAME, naloxone, methylene blue and L-arginine administration. Morphine potentiated the analgesic effect of melatonin. L-NAME reduced morphine analgesia at 0900. These results indicate that time dependent melatonin analgesia is sensitive to opioidergic system and L-Arginine/ NO pathway.