Melatoninin beyin antioksidan enzim aktivitelerine etkisi ve etanolle etkileşimi
The effect of melatonin on the antioxidant enzyme activities and its interaction with ethanol
  1. Tez No: 79768
  2. Yazar: YILDIZ İYİDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİGEN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET Melatonin pineal bezde sentezlenen ve birçok özelliğinin yanısıra antioksidan etki gösterdiği düşünülen bir hormondur. Bu çalışmada melatoninin ve oksidan bir madde olan etanolun akut uygulamasının sıçan beyin korteksinde ve testisinde antioksidan enzimler ve lipit peroksidasyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 3.5-4 aylık toplam 37 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılarak dört grup oluşturulmuştur. Her üç deney grubuna sırasıyla melatonin (21 mg/kg bw), etanol (6 g/kg bw) veya melatonin+etanol injeksiyonları i.p. olarak yapılmış; kontrol grubuna ise melatoninin çözündüğü sıvı ortamı (%4 alkol) ve absolü etanolun seyreltildiği sıvı ortamı (%0.9 NaCI) deney gruplarıyla aynı zaman aralıklarında verilmiştir. Deneyin başlangıcından 5 saat sonra hayvanlar sakrifiye edilerek beyin korteksi ve testis dokusu ayrılmış, -80°C'de saklanmıştır. Biyokimyasal incelemeler için doku homojenatları hazırlanmış ve MDA düzeyleri ile GPx, SOD, CAT aktiviteleri ölçülmüştür. Etanol gerek beyin korteksinde, gerek testis dokusunda MDA düzeylerinde belirgin bir artışa yol açmıştır. Antioksidan savunma enzimleri üzerine etkisi dokuya göre farklılık göstermiştir. SOD aktivitesinde her iki dokuda bir değişiklik gözlenmemişken, CAT aktivitesi sadece beyinde artmıştır. GPx aktivitesi ise sadece testis dokusunda kontrol grubuna göre daha yüksek değerlere ulaşmıştır. Yüksek doz melatonin alkol uygulamasından önce verildiğinde beyin korteksinde etanolun yol açtığı MDA artışı engellenmiş, ancak bunun yanında GPx aktivitesi de baskılanmıştır. Testiste melatonin alkolle birlikte uygulandığında MDA düzeyleri kontrol düzeyine inmiş, bunun yanında GPx aktivitesi uyarılmıştır. Çalışmamızın bulguları etanolun oksidan bir madde olduğu yönündeki bilgilere uygun düşmektedir. Ancak melatoninin antioksidan özellik göstermesinde dozun, veriliş yolunun ve incelenen dokunun önemli değişkenler oluşturabileceği sonucuna varılmıştır. 72
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE EFFECT OF MELATONIN ON THE ANTIOXIDANT ENZYME ACTIVITIES AND ITS INTERACTION WITH ETHANOL The hormone melatonin (N-acetyl-5 methoxytryptamine), synthesized by the pineal gland was recently accepted to act as an antioxidant both in vivo and in vitro conditions. In this study, we examined the possible preventive effect of melatonin on ethanol-induced lipid peroxidation. 37 male Wistar albino rats, 3.5-4 months old, were randomly divided into four groups (9-10 animals in each). Animals in the experimental groups received intraperitoneally either melatonin (21 mg/kg bw), or ethanol (6 g/kg bw). The third group of animals were given melatonin prior to ethanol injection. Control animals were injected 4% alcohol at similar intervals with the experimental groups to equalize the stress effect. Animals were sacrificed 5 hours after the first injection and brains and testes were quickly removed, brain cortex was immediately separated on ice and kept -80°C until studied. Antioxidant enzyme activities (GPx, SOD and CAT) and tissue MDA levels were measured in tissue homojenates. Ethanol administration caused significant increases in MDA levels in both tissues. It also increased the activity of CAT in brain tissue, whereas in testis, GPx seemed to be the only enzyme which was influenced by the ethanol treatment. When melatonin was injected prior to ethanol, it was observed that MDA concentrations had remained in control levels in both tissues. Melatonin affected the antioxidant enzymes selectively. In testis, GPx was the only enzyme which was sensitive to melatonin+ethanol treatment. The findings of our study are in good agreement with the previous reports with regard to induction of oxidative stress by ethanol. On the other hand, since melatonin's ability to act as an antioxidant in vivo seems to depend on the dose applied, and the tissue examined, as well as the route of administration, further studies are needed. 73