Hemşirelerin iş becerikliliğinin karşılanmamış hemşirelik bakımına etkisinde işten ayrılma niyetinin aracı rolü
The effect of job crafting on missed nursing care among clinical nurses: The mediating role of turnover intention
  1. Tez No: 888102
  2. Yazar: AYLİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TAŞKIRAN ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelerin iş becerikliliğinin karşılanmamış hemşirelik bakımına etkisinde işten ayrılma niyetinin aracı rolünün incelenmesidir. Yöntem: İlişki arayan tanımlayıcı tipte olan araştırma 30/10/2023-15/03/2024 tarihleri arasında Samsun'da bir kamu ve bir üniversite hastanesinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 403 hemşire oluşturdu. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi, İş Biçimlendirme Ölçeği ve Hemşire İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin karşılanmamış hemşirelik bakım puanlarının 1-3.1 arasında değiştiği ve ortalamalarının 1.71±0.41 olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin iş becerikliliği toplam puanının 23-105 arasında değiştiği ve ortalamasının 77.45±1.88 olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin işten ayrılma niyeti toplam puanlarının 10-50 arasında değiştiği ve ortalamalarının 35.82±8.57 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the mediating role of turnover intention in the effect of nurses' job crafting on missed nursing care. Method: This descriptive correlational study was conducted in a public and a university hospital in Samsun between 30/10/2023-15/03/2024. The sample of the study consisted of 403 nurses. Descriptive Information Form, the MISSCARE SurveyTurkish, the Job Crafting Scale and the Nurse Turnover Intention Scale were used as data collection tools. Results: It was found that nurses' missed nursing care scores ranged between 1-3.1 and the mean was 1.71±0.41. It was found that the total score of nurses' job crafting ranged between 23-105 and the mean score was 77.45±11.88. It was found that the total scores of nurses' turnover intention ranged between 10-50 and the mean score was 35.82±8.57.