The relationship between EFL learners' proficiency and cultural intelligence
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil yeterliği ve kültürel zekaları arasındaki ilişki
- Tez No: 888103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KOBAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzün hızlı dünyasında küreselleşme, iletişimin öneminin artmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Bireylerin yalnızca yakın çevrelerindeki kişilerle etkileşim kurması artık yeterli değildir; farklı ülkelerden insanlarla bağlantı kurmak giderek daha önemli hale gelmiştir. İş dünyasında daha geniş bir fırsat yelpazesine erişmek, farklı kariyer olanaklarını keşfetmek ve hepsinden önemlisi kaliteli bir eğitim almak için bireylerin ağlarını ulusal sınırların ötesine genişletmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla, birbiriyle bağlantılı küresel toplumumuzda, diğer ülkelere, kültürlerine ve özellikle de dillerine uyum sağlamamız çok önemlidir. Bununla birlikte, Kültürel Zeka (CQ) dil öğrenimi bağlamında, özellikle de hazırlık sınıflarında, Türkiye bağlamında kayda değer bir araştırma azlığı ile nispeten keşfedilmemiş olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, hazırlık sınıfı öğrencilerinin kültürel zeka düzeylerini değerlendirmek ve kültürel zeka ile İngilizce yeterlikleri arasında bir bağlantı kurmaktır. Bunu başarmak için karma yöntemli bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Ang ve diğerleri tarafından 2007 yılında geliştirilen ve İlhan ve Çetin tarafından 2014 yılında geliştirilen Kültürel Zeka Ölçeği'nin (CIS) Türkçe versiyonu, 141 öğrencinin kültürel zeka düzeylerini ölçmek ve yabancı müzikle ilgilenme, yabancı film veya dizi izleme ve yabancı arkadaşlara sahip olma gibi çeşitli deneyimlerle ilişkilerini Eşleştirilmiş Örneklem T-Testleri, Bağımsız Örneklem T-Testi ve Pearson Korelasyon Analizleri kullanarak ön ve son testlerle araştırmak için kullanılmıştır. Ayrıca, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğrenenlerin kültürel zeka seviyelerini etkileyen faktörleri araştırmak için 11 öğrenciyi içeren yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmış ve İngilizce öğrenme alanının ötesine geçilmiştir. Başlangıçta, İngilizce yeterliği ve kültürel zeka orta düzeyde bir ilişki sergilemiş, ancak daha sonra güçlü bir pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Bir dönemlik İngilizce hazırlık sınıfını tamamlamak, katılımcıların kültürel zekasını önemli ölçüde artırmış ve en önemli gelişme kültürel zekanın biliş boyutunda gözlenmiştir. Katılımcılar, İngilizce yeterlikleri ve kültürel zeka seviyelerinde eş zamanlı gelişmeler sergilemiştir. Bu durum, dil edinimi ile kültürel zekanın gelişimi arasında karşılıklı bir ilişki olduğunu ve dil becerilerini öğrenme ve geliştirme sürecinin kültürel zekanın geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Yabancı arkadaşlara sahip olmanın ve yabancı müzik ve filmlerle ilgilenmenin kültürel zekayı olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Görüşmelerden elde edilen niteliksel bilgiler, kültürel zeka gelişiminde bireysel çabanın ve sosyal medya gibi platformlar aracılığıyla çevrimiçi katılım da dahil olmak üzere sosyal etkileşimlerin rolünün altını çizmiştir. Kültürel zekalarını geliştirecek faaliyetler sorulduğunda, çoğu öğrenci odaklanmış kültürel faaliyetlerin eksikliğini dile getirmiş, ancak bu tür faaliyetler için istek duyduklarını belirtmiştir. Bu çalışma, İngilizce öğrenme ve kültürel zeka arasındaki karşılıklı ilişkinin önemini belirterek mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve dil eğitiminde kültürel faaliyetlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced world, globalization has played a pivotal role in amplifying the importance of communication. It is no longer satisfactory for individuals to interact solely with those in their immediate surroundings; establishing connections with people from different countries has become increasingly essential. To access a broader range of opportunities in business, explore diverse career prospects, and, above all, attain a high-quality education, individuals must expand their networks beyond national borders. Thus, in our interconnected global society, it is crucial for us to adapt to other countries, their cultures, and, notably, their languages. Nonetheless, Cultural Intelligence (CQ) remains relatively unexplored in the context of language learning, particularly in preparatory classes, with a notable scarcity of research within the Turkish context. The main goal of this study is to assess the CQ levels of preparatory class students and establish a link between their CQ and their English proficiency. To achieve this, a mixed-methods research approach was used. The Turkish version of the Cultural Intelligence Scale (CIS), adapted from the original framework by Ang et al. in 2007 and developed by İlhan and Çetin in 2014, was employed to measure 141 students' CQ levels and investigate their relationship with various experiences, such as engagement with foreign music and watching foreign movies or series and having foreign friends, etc with pre and post-tests by using Paired Sample T-Tests, Independent Sample T-Test and Pearson Correlation Tests. Furthermore, semi-structured interviews involving 11 students were utilized to delve into the factors that influence the CQ levels of English as a Foreign Language (EFL) learners, extending beyond the realm of English language learning. Initially, English proficiency and CQ exhibited a moderate association, but later, a strong positive correlation was identified. Completing a one-semester English preparatory class significantly increased participants' CQ, with the most notable improvement observed in cognitive CQ. The participants exhibited concurrent improvements in their English proficiency and CQ levels. This suggests a reciprocal relationship between language acquisition and the development of CQ, signifying that the process of learning and enhancing language skills can contribute to the enhancement of CQ. Having foreign friends and engaging with foreign music and movies were found to positively influence CQ. Qualitative insights from interviews underscored the role of individual effort and social interactions, including online engagement through platforms like social media, in CQ development. When asked about activities to enhance their CQ, most students expressed a lack of focused cultural activities but indicated a desire for such activities. The study contributes to the existing literature by highlighting a reciprocal relationship between learning English and CQ and emphasizes the importance of cultural activities in language education.