Kuşak Yol Projesi'nin Hindistan dış politika ve ticaretine etkileri
Effects of the Belt Road Project on Indian foreign policy and trade
- Tez No: 888137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çin'in Kuşak Yol Projesi ile oluşturduğu hegemonya ile küresel çapta önemli bir aktör haline gelmiştir. Önemli altyapı, askeri, ekonomik ve teknolojik yatırımlar yaparak dünya genelinde çeşitli borçlandırma stratejileriyle Hindistan gibi önemli ekonomilere tehdit oluşturmaktadır. Çalışma içerisinde Çin'in küresel açıdan oluşturduğu tehdit ve bu tehdidi algılayan diğer önemli devletlerin Hindistan ile kurduğu ekonomik ve uluslararası ilişkiler incelenmiştir. Güç dengesi ve tehdit dengesi kuramları çerçevesinde oluşturulmuş bu çalışmanın içerisinde Hindistan dış ticaret ve politikalarına etkileri ve gelecekte kuracağı ilişkiler değerlendirilerek 21. Yüzyıl dinamiklerine göre tavsiyeler verilmektedir. Hindistan'ın dış ticaret politikaları ve bu politikaları geniş bir alana sahip Kuşak Yol Projesi dinamiklerine göre dengeleyici hamlelerinin nedenleri ile Çin karşısındaki süper güç ABD iş birlikleri dahil olmak üzere alternatif güzergahlar incelenmiştir. Bu çerçevede teknolojik, altyapısal ve ekonomik anlamdaki Pekin yatırımları ve teşviklerine karşın ABD ile Hindistan dengeleyici hamlelerinden Mavi Nokta Ağı, Quad (ve Quad Plus) gibi özellikle Hint Pasifik bölgesindeki ülkeler ile iş birliği içerisinde olarak küresel ekonomik dengeyi sağlamak için yeni alternatif projeler oluşturulmaktadır. Kuşak Yolun bitmesi planlanan 2046 yılına kadar Çin'in bu başarılı girişim hamlesi Hindistan ve ABD desteği ile ne kadar dengelenebileceği bu araştırmanın temel odağında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
China's hegemony through the Belt and Road Initiative (BRI) has established it as a significant global actor. By making substantial investments in infrastructure, military, economy, and technology, China poses a threat to major economies like India through various debt strategies worldwide. This study examines the global threat posed by China and the economic and international relations established by other major states with India in response to this threat. Within the frameworks of balance of power and balance of threat theories, the study evaluates the impacts on India's foreign trade and policies, and offers recommendations for future relationships in line with the dynamics of the 21st century. It explores India's foreign trade policies and balancing maneuvers within the extensive dynamics of the BRI, including alternative routes and collaborations with the superpower United States against China. In this context, new alternative projects are being developed to maintain global economic balance, particularly in collaboration with countries in the Indo-Pacific region, such as the Blue Dot Network, Quad (and Quad Plus), against Beijing's technological, infrastructural, and economic investments and incentives. The primary focus of this research is to assess how effectively India, with the support of the United States, can balance China's successful initiative until the planned completion of the Belt and Road in 2046.