Z kuşağından bekâr kadınların kadınlık, annelik ve evlilik algıları: Toplumsal cinsiyet ve feminist sosyal hizmet perspektifinden bir anlama çabası
Generation single Z women's perceptions of womanhood, motherhood and marriage: An attempt to understand from a gender and feminist social work perspective
- Tez No: 888136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Modernleşmenin toplum yapısına sirayet etmesiyle toplumsal cinsiyet rolleri, kadınlık, annelik ve evlilik gibi konular önemli bir dönüşümden geçmiştir. Bu dönüşümle beraber, tarihsel ve kültürel açıdan kökleşmiş ilgili konular yeniden yorumlanmaya başlamıştır. Gerçekleşen değişim ve dönüşümlerin sonuçlarını daha iyi anlamak ve çözüm önerileri geliştirmek için günümüzün en genç nesli olan Z kuşağından kadınların algılarının anlaşılması önemlidir. Dolayısıyla bu araştırmada Z kuşağından bekâr kadınların kadınlık, annelik ve evlilik algıları toplumsal cinsiyet ve feminist sosyal hizmet perspektifiyle analiz edilerek değerlendirilmiştir. Nitel yöntem ile yürütülen araştırmanın grubunu Türkiye'de yaşayan Z kuşağına mensup bekâr kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmada amaçsal örnekleme ve kartopu örnekleme kullanılmıştır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, yüz yüze ve çevrim içi görüntülü görüşme şeklinde yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ses kaydı alınarak kaydedilmiştir. Kadınlardan kariyer yapmaları, doğru davranışlar sergilemeleri, toplumsal dış görünüş ve davranış normlarına uymaları ve erkeklerin uzantısı olmaları beklenmektedir. Toplum annelerden çocuk bakımını sağlamalarını, koşulsuz duygusal bağlar kurmalarını ve ihtiyaçlarını görmezden gelmelerini beklerken onları katı normlara maruz bırakmaktadır. İdeal annelik, koşulsuz sevgi ve çocuğun kişisel alanını korumak ile karakterize edilmiştir. Evlilik nedenleri arasında kök aile evinden kaçış ve meşru cinsellik unsurları yer alırken nesiller arası evlilik farklılıkları, aşk evliliklerini ve kadının gelişen konumunu vurgulamaktadır. Evliliğin gereklilikleri arasında ekonomik güç, ortak deneyimler paylaşmak ile karşılıklı saygı ve sevgi yer almaktadır. Kadınların güçlendirilmesi, zorluklarla baş edebilecekleri ortamın yaratılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için feminist sosyal hizmet uygulamalarına ihtiyacın olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the modernization process permeated the social structure, issues such as gender roles, womanhood, motherhood and marriage underwent a significant transformation. With this transformation, historically and culturally rooted issues have begun to be reinterpreted. In order to better understand the consequences of these changes and transformations and to develop solutions, it is importand to understand the perceptions of woman from Generation Z, the youngest generation of today. Therefore, in this study, the perceptions of women from Generation Z on womanhood, motherhood and marriage were anayzed and evaluated from a gender and feminist social work perspective. The population of the study, which was conducted with qualitative method, consists of women belonging to Generation Z living in Türkiye. Purposive sampling and snowball sampling were used in the study. Semi-structured interviews were conducted with the participants in the form of face to face and online video interviews using a semi-structured interview form. These interviews were audio recorded. Women are expected to pürse careers, display correct behavior, conform to societal norms of appearance and behavior, and be an extension of men. Society exposes mothers to rigid norms when it expects them to provide childcare, form unconditional emotional attachments and ignore their needs. Ideal motherhood is characterized by unconditional love and protecting the child's personal space. Reasons for marriage differences emphasize love marriage and the evolving position of women. The requirements of mariage include economic strength, sharing common experiences and mutual respect and affection. It is understood that feminist social work practices are needed to empower women, create an environment in which they can cope with difficulties and ensure gender equality.