Hemşirelerin iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması ile bireysel iş performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nurses work- family conflict and family- work conflict and individual job performance
  1. Tez No: 888139
  2. Yazar: FATMANUR KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL, ÖĞR. GÖR. SEYHAN ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İş-aile (İAÇ) ve aile-iş çatışmalarının (AİÇ) çalışanların bireysel performansı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Özellikle hemşirelik gibi mesleklerde iş stresi, mesleki ve kişisel yaşam dengelemesini zorlaştırabilir. Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin iş-aile ve aile-iş çatışma düzeyleri ile bireysel iş performansı arasındaki ilişkinin ve bireysel iş performansını etkileyen etmenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımdaki bu çalışmanın örneklemini; özel hastaneler (119), Sağlık Bakanlığı hastaneleri (111) ve üniversite hastanelerinde (75) görevli toplam 305 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri, Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında çevrim içi ortamda toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“İş-Aile Çatışması ve Aile İş Çatışması Ölçeği”ile“Bireysel İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verileri, istatistik danışman desteğinde SPPS 26.0 paket programından yararlanılarak incelenmiştir. Verilerin normal dağılımı için çarpıklık ve basıklık değerleri, ölçeklerin güvenirliği için ise Cronbach α güvenirlik katsayısı incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, ortalama ve yüzdelik, normal dağılım gösteren değişkenlerin karşılaştırılmasında t testi, ANOVA, normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work-family (WFD) and family-work conflicts (WFP) have negative effects on the individual performance of employees. Work stress, especially in occupations such as nursing, can make it difficult to balance professional and personal life. Objective: The objective of this study is to identify the relationship between nurses' work-family and family-work conflict levels and individual work performance and factors that affect individual job performance. Method: The sample of this study in identification and relation-seeking design has resulted in a total of 305 nurses working in private hospitals (119), hospitals of the Ministry of Health (111) and university hospitals (75). The survey data were collected online from December 2023 to March 2024. The data was collected using the“Personal Information Form”,“Business-Family and Family Business Conflict Scale”and“Individual Business Performance Scale”. The work data was analyzed using the SPPS 26.0 package for statistical consultant support. For the normal distribution of the data, the accuracy and pressure values were studied, and for the reliability of the scales, the Cronbach α reliability coefficient was studied. For defining statistics, the t-test was used to compare variables with normal distribution in numbers, averages and percentages, and the Kruskal Wallis H test was used for variables that did not show normal distraction. Results: The study revealed that the total scale score average (i.e.