İş hayatında stres ve motivasyon: Trabzon ilinde hemşireler üzerine bir araştırma
Stress and motivation in business life: A research on nurses in Trabzon
- Tez No: 649779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Önceki yüzyıllarda felaket, dert, keder, musibet anlamına gelen stres kelimesi, sözlük anlamı olarak ruhsal gerilimi ifade etmektedir. Kişilik, yaş ve cinsiyet, aile hayatı gibi bireysel faktörler, iş yükünün fazlalığı, zaman sınırlılığı, insan ilişkileri, denetimin sıkı ve yakından olması, sorumlulukların yarattığı endişe gibi örgütsel faktörler, günlük yaşantıda karşılaşılan zorluklar, telaşlı yaşantı, savaş, doğal afet gibi örgüt dışı faktörler strese neden olabilmektedir. Stres bireysel bir kavramdır. Önemli olan strese sebebiyet veren olaylar karşısında bireylerin algıları ve göstermiş olduğu tepkilerdir. Fiziksel egzersizler, nefes teknikleri, zaman yönetimi, sorun çözme teknikleri, doğru beslenme, rahatlama teknikleri, biyolojik geri besleme ve sosyal destek ile her birey kendine özgü yöntemler uygulayarak stresle başa çıkabilir. Motivasyon kavramı harekete geçmek sözcüğünden gelir ve bir işi gerçekleştirmek için içimizde duyduğumuz kuvvetli istek olarak tanımlanmaktadır. Stres ve motivasyon kavramları yakından ilişkilidir. Stres kişilerde gerilim yaratıp, sağlık sorunlarının artmasına, motivasyon kaybı ile performansının düşmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada iş stresi ve motivasyon düzeylerini incelemek üzere Şubat- Mart 2020 tarihinde Trabzon ili Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi hastanesinde görevli 149 hemşire ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre yaşadıkları stres ve motivasyon düzeylerinde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The word stress, meaning disaster, trouble, sorrow, grief, misfortune in the previous centuries, literally expresses mental tension. Individual factors such as personality, age and gender, family life, organizational factors such as excessive workload, time limitation, human relations, tight and close control, anxiety created by responsibilities, difficulties encountered in daily life, hectic life, external factors such as wars, natural disasters can cause stress. Stress is an individual concept. The important thing is the perceptions and reactions of individuals to events that cause stress. With physical exercises, breathing techniques, time management, problem solving techniques, proper nutrition, relaxation techniques, biological feedback and social support, each individual can cope with stress by applying unique methods. The concept of motivation comes from word to act and it is defined as a strong desire we feel within us to realize a job. The concepts of stress and motivation are closely related. Stress creates tension in people, increases health problems, loss of motivation and performance. In this study, a questionnaire study was conducted with 149 nurses working in the Farabi Hospital of Karadeniz Technical University in Trabzon province between February and March 2020 in order to examine the work stress and motivation levels. As a result of the research, differences in the stress and motivation levels experienced by the employees according to their socio-demographic characteristics were determined.