Ankara ilinde eğitim alan aile hekimliği araştırma görevlilerinin gelişimsel kalça displazisi tanı, tarama ve tedavi uygulamaları hakkında bilgi düzeyleri, davranış ve farkındalıkları
Behavior awareness and information levels on the diagnosis, screening and treatment of developmental hip dysplasia of family physician research assistants trained in Ankara province
  1. Tez No: 689898
  2. Yazar: EDA TAPLAKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankara ilinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan hekimlerin Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) hakkındaki farkındalıklarının ve GKD tanı ve tedavisi ile ilgilibilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Ankara ilinde uzmanlık eğitimi veren 8 klinikte, 2020 Temmuz-Ağustos arasında aile hekimliği uzmanlığı eğitimi alan tüm hekimlerden ulaşılabilen ve çalışmayı kabul eden 200 kişi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu eğitimi alan hekimler araştırma görevlisi ve Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi (SAHU) kadrosundadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to evaluate the awareness about Developmental Hip Dysplasia (DDH) and level of knowledge about DDH diagnosis and treatment of physicians who received Family Physician training in Ankara province. Method: The study was conducted with 200 people who could be reached and accepted to study among all physicians who have received family physician training between July and August 2020 in 8 clinics that provide specialty training in Ankara. Physicians who receive this training are research assistants and staff of Contracted Family Medicine Specialization Training (SAHU).