Lisans öğrencilerinde hayat boyu öğrenme tutumu ve girişimcilik algısı ilişkisi
Lifelong learning attitudes and entrepreneurship perception relationship of undergraduate students
- Tez No: 888157
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesi'nde lisans eğitimi alan öğrencilerin bireysel girişimcilik algıları ve hayat boyu öğrenme tutumları arasında ilişkinin araştırılması ve etkili olan çeşitli sosyo-demografik faktörlerin incelenmesidir. Araştırma nicel bir çalışma olup tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi'nde 2023-2024 akademik yılında kayıtlı olan 18 yaş üstü lisans öğrencilerinden 419 öğrenci katılmıştır. Araştırmada katılımcıların hayat boyu öğrenme tutumu ölçeğinden ve bireysel girişimcilik algısı ölçeğinden aldıkları puanlarının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği karşılaştırma testleri ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirilmek istendiğinde veriler parametrik test ön şartlarını sağlamadığı için“Mann Whitney–U testi”ve Kruskal Wallis H testi ile çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni-Dunn testi kullanılmıştır. Bulgulara göre girişimcilik algısı ve hayat boyu öğrenme tutumu arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların bireysel girişimcilik algısının; çalışma deneyimi, gönüllü çalışma deneyimi, sivil toplumla ilişki, yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, öğrenci topluluğuyla ilişki ve yurtdışı deneyimi, kardeş sayısı, baba ve anne eğitim durumu, aile aylık geliri, en uzun süre yaşanılan yere göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Hayat boyu öğrenme tutumunun yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, çalışma deneyimi, gönüllü çalışma deneyimi, sivil toplum kuruluşları ile ilişki, öğrenci topluluğu ile ilişki kardeş sayısı, baba ve anne eğitim durumu, aile aylık geliri, en uzun süre yaşanan yer ve yurtdışı deneyimine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda girişimcilik ile hayat boyu öğrenme arasındaki tespit edilen ilişki, hayat boyut öğrenme faaliyetleri kapsamında girişimcilik eğitimlerinin artmasına ve benzer araştırmaların yürütülmesine kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between individual entrepreneurial perceptions and lifelong learning attitudes among undergraduate students at Ankara University, as well as to examine the various socio-demographic factors influencing these variables. This research is a quantitative study conducted using a survey model. A total of 419 undergraduate students, aged 18 and above, enrolled at Ankara University during the 2023-2024 academic year participated in the study. The study assessed whether the participants' scores on the Lifelong Learning Attitude Scale and the Individual Entrepreneurial Perception Scale differed according to socio-demographic variables through comparative tests. Since the data did not meet the prerequisites for parametric tests when evaluating differences between groups, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Bonferroni-Dunn test for multiple comparisons were utilized. The findings revealed a moderate positive correlation between entrepreneurial perception and lifelong learning attitude. It was determined that individual entrepreneurial perception significantly differed according to variables such as work experience, voluntary work experience, engagement with civil society, and age. However, no significant differences were found concerning gender, involvement with student organizations, international experience, number of siblings, parental education levels, family monthly income, and the place of longest residence. Additionally, the lifelong learning attitude significantly differed according to age but did not show significant differences in relation to gender, work experience, voluntary work experience, civil society engagement, involvement with student organizations, number of siblings, parental education levels, family monthly income, place of longest residence, and international experience. Based on the findings of the study, the identified relationship between entrepreneurship and lifelong learning may serve as a basis for increasing entrepreneurship education within the scope of lifelong learning activities and for conducting similar research in the future.