Mahir İz'in irşad anlayışı, üslubu ve yöntemleri
Mahir İz's understanding of irşad, his style and methods
- Tez No: 940140
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Muallim Mahir İz, 1895 yılında Beykoz'da Abraham Paşa Korusuna bitişik bir evde dünyaya gelmiştir. Anne ve baba tarafından ilmiye sınıfına mensup bir ailenin evladıdır. Babasının görevi nedeniyle Osmanlı coğrafyasının farklı şehirlerinde bulunmuş, buraların güzellik ve özelliklerini yakından tanımış, bu vesileyle çeşitli kültürel zenginliklere sahip olmuştur. Farklı beldelerde edinmiş olduğu kazanımlar, İstanbul kültürüyle bütünleşerek ona bir“İstanbul Beyefendisi”hüviyeti kazandırmıştır. Mahir İz'in yetişmesinde resmî eğitiminin yanında özel hocalardan aldığı dersler, onlarla kurduğu samimi iletişim ve katıldığı sohbetler önemli bir yere sahiptir. Onun davetçi kimliği daha çocukluk döneminde ailesinin gayreti, kendisinin merak ve heyecanıyla şekillenmeye başlamıştır. Tahsil hayatında kıymetli hocalardan istifade etmiş, onların davet ve irşad metotlarını yaşayarak öğrenme fırsatı bulmuştur. Mahir İz, tutum ve davranışlarıyla öğrencilerine örneklik teşkil eden, tesir gücü yüksek bir muallimdir. Hoca'nın mesleki birikimine hayran kalan öğrencileri, şahsiyetinin de aynı zenginlikte olduğunu gördüklerinde kendisine muhabbetle bağlanmışlardır. Şahsiyetiyle aynîleşen davranışlar sergileyen Mahir Hoca, öğrencilerinin gönüllerinde yer etmiş, onlar da gördükleri bu davranışlar sebebiyle hocalarını rol-model almışlardır. Hayat boyu hocanın izini sürmeye gayret eden, davet ehli öğrencileri onun amel-i salihi olmuştur. Mahir İz'in üslubu, kendine özgü davet ve irşad yöntemleri, İslamî davette başarılı olmasında önemli rol oynadığı görülmektedir. Onun üslup ve yöntem hakimiyeti öğrencilerinin farklı yönlerini ortaya çıkarmaya, kabiliyetlerini keşfetmeye yardımcı olmuştur. Ders ve sohbetlerinde muhatabın seviyesini gözeterek konuşmuş, muhataplarını sual sormaya teşvik etmiş, edebiyat ve şiirin etkileyici gücünden istifade etmiştir. Farklı mekanlarda sohbet meclisleri kurmuş, irşad ve eğitiminde temaşa ve tefekkür unsurlarını kullanmış, prensip sahibi insan yetiştirmeye gayret etmiştir. Öğrencileriyle birebir iletişim kurarak yetenekleri keşfe rehber olmuştur. Mahir İz kendine özgü hanegî eğitim metoduyla, ilim irfan sahibi insanların yetişmesinde rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Muallim Mahir İz was born in 1895 in a house adjacent to the Abraham Pasha Grove in Beykoz. He is the child of a family belonging to the scholarly class on his mother and father's side. Due to his father's duty, he was in different cities of the Ottoman geography, got to know the beauty and features of these places closely, and thus acquired various cultural riches. The achievements he acquired in different towns integrated with the culture of Istanbul and gave him the identity of an“Istanbul Gentleman”. In addition to his formal education, the lessons he took from private teachers, the sincere communication he established with them and the conversations he participated in had an important place in Mahir İz's upbringing. His invitational identity began to be shaped by his family's efforts and his own curiosity and excitement, even in his childhood. He benefited from valuable teachers during his education life and had the opportunity to learn their methods of invitation and guidance by experiencing them. Mahir İz is a highly influential teacher who sets an example for his students with his attitude and behavior. His students, who were amazed by his professional knowledge, became fond of him when they saw that his personality was equally rich. Mahir Hodja, who exhibited behaviors consistent with his personality, had a place in the hearts of his students, and they took his teachers as a role model because of these behaviors they saw. His disciples, who were the people of the invitation and who strived to follow the footsteps of the teacher throughout their lives, became his righteous deeds. It is seen that Mahir Iz's style and his unique methods of invitation and guidance played an important role in his success in Islamic invitation. His mastery of style and method helped to reveal the different aspects of his students and discover their abilities. In his lectures and conversations, he spoke considering the level of the interlocutor, encouraged his interlocutors to ask questions, and benefited from the impressive power of literature and poetry. He established conversation assemblies in different places, used elements of contemplation and contemplation in his guidance and education, and tried to raise principled people. He guided the discovery of talents by communicating one-on-one with his students. Mahir İz played a role in raising knowledgeable people with his unique hanagi education method.