Üretim sürecinde ve yükleme problemlerinde doğrusal optimizasyon modellerinin kullanılması ve bir tekstil firmasında uygulama
Linear optimization models in production process and distrubition problems and an application in a textile company
- Tez No: 888196
- Danışmanlar: PROF. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüz küresel dünyasında birçok işletme rekabet koşullarının sertleşmesinden dolayı kan kaybetmekte ve buna bağlı olarak küçülmeye hatta bazen iflasa sürüklenmektedir. Özellikle 1990'lı yıllardan sonra, bu tarih Sovyetler Birliğinin dağılmasına denk gelir, özelleştirmeye teşvik artmış ve yatırımcılar büyümeye yöneltilmiştir. Fakat yaşanan küresel krizden sonra sınırsız büyümenin imkânsız olduğunun farkına varılmış, kar payını artırmanın rekabetçi üstünlük sağlanarak başarılacağı anlaşılmıştır. Buna ek olarak şirketler kar paylarını artırmak için ciro artışından çok maliyet azaltma prensibini benimsemişlerdir. Bunun için üretim sistemlerini yeniden tasarlamış ürün ailelerini gözden geçirmiş ve üretim ve üretim sonrası dağıtım süreçlerinin optimizasyonu için çalışmalar yapmışlardır.Üretim sistemleri üretim firmalarının verimliliklerini artırmak için kendi dinamiklerine uygun süreçleri geliştirmeleri demektir. Üretim süreçlerinin tasarlanmasında ürünün fiziksel özelliğiyle birlikte müşteri istekleri de rol oynar. Üretim sisteminin yalınlığı firmanın verimliliğini artırmakla birlikte ürün gerçekleştirme süresini kısaltacak stok ve stokta bulundurma maliyetini azaltacaktır.Firmalar için başka bir maliyet azaltma noktası ise etkin bir tedarik zinciri planlamadan geçer. Üretim öncesi satın alma ve üretim sonrası dağıtım kaynaklarının planlanması ulaştırma maliyetlerini azaltmak açısından son derece kritiktir. Ulaştırma kanallarının etkin planlanması sonucunda Ürünlerin istenen zamanda istenen lokasyonda olması sağlanır.Zamanında ve istenen kalite düzeyinde gerçekleşen üretim, depolama, nakliye, ve ulaştırma faaliyetleri ile maliyetler azaltılır, firmaların rekabet gücü artırılır, ve tüm bunların sonucunda firma pazarda farklılık yaratacak ve rakiplerinden bir adım önde olmasını sağlayacak avantajlara sahip olur.
Özet (Çeviri)
Due to the harsh competition and rival business of present days in our global world, most companies prefer ecenomic shrinkage rather than expanding their activities. Especially after 1990, when The Union of Soviet Socialist Republics fell apart, privatization was encouraged and investors increased their activities. However, After global recession, people have been aware of the fact that eternal expansion is imposible , and companies should have strong competitiveness for better profit. Additionally companies belive the principle that decreasing the cost is a good way to improve the profit instead of increasing the endersoment. In order to decrease the costs, companies have been reconstructing their production systems, production families, and performing projects for optimizing their production and production distribution systems.Production systems means that production companies improve processes which is appropriate for their dynamics. In this process, in addition to phisical aspects of products, costumer needs, and wants play an important role. Lean manufacturing systems increase the efficiency, decreaing the lead time, and inventory costs.Another way for reducing the costs is plan the supply chain efficiently. Planning the merchandising process and distribution resource planing is very essential for decreaing the transportation costs.Owing to Production warehousing, transportation, and shipping activities that is implemeted on time and at the desired quality level, exploitation company will increase their competitive strength, and market share.