Analysing the trend in pedestrian and cyclist Injuries in London
Londra'daki yaya ve bisikletçi yaralanmalarındaki eğilimin analizi
  1. Tez No: 888200
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHAHRAM HEYDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yaya ve bisikletçi yaralanmalarındaki eğilimleri anlamak, yaralanmaları azaltmak ve gelecekte yaralanmaları önlemek için çok önemlidir. Bu çalışma, 2016-2020 yılları arasında Londra'da meydana gelen kaza ve yaralanmalar dikkate alınarak yapılmıştır. Veriler, Department for Transport tarafından yayınlanan STATS19 veri tabanından alınmıştır. Analiz yöntemi olarak Poisson regresyon analizi seçilmiş ve yayalar ve bisikletliler için farklı yaralanma-şiddet seviyeleri için gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizinde gün türleri, mevsimler, lokasyon, hava durumu ve pandemi ile ilgili bağımsız değişkenler kullanılmıştır. Ayrıca Londra içi değişkeni ile pandemi değişkeni arasındaki etkileşim bir interaction terimi eklenerek incelenmiştir. Bayes Bilgi Kriteri (BIC) ve Akaike Bilgi Kriteri (AIC), bu etkileşimin model uyumunu iyileştirdiğini göstermek için hesaplanmıştır. Sonuçlar göz önüne alındığında, konum (Londra içi veya Londra dışı), gün türleri, pandemi, yaya ve bisikletçi yaralanma sıklıklarıyla ilişkili en önemli faktörler arasında bulundu. Genel olarak, Londra'nın dış ilçelerinde yaya yaralanmaları daha yüksekken, Londra'nın iç ilçelerinde bisikletçi yaralanmaları daha yüksektir. Gün türlerine bakıldığında hafta sonu, resmi tatil gibi tatillerde tüm yaralanma türlerinin iş günlerine göre daha az olduğu görülmektedir. Ayrıca pandemi dikkate alındığında, pandemi dönemlerinde genel olarak yaralanma sayılarında ciddi bir düşüş gözlenmektedir. Bu çalışma, 2016-2020 yılları arasında Londra'da meydana gelen yaya ve bisikletçi yaralanmaları hakkında değerli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding trends in pedestrian and cyclist injuries is critical to decreasing injuries and preventing injuries in the future. This study was conducted by considering the accidents and injuries in London from 2016 to 2020. Data is sourced from STATS19 database published by Department for Transport. Poisson regression analysis was chosen as the analysis method and was performed for different injuryseverity levels for pedestrians and cyclists. In the regression analysis, independent variables related to types of day, seasons, location, weather conditions and pandemic were used. In addition, the interaction between the inner London and pandemic was examined by adding an interaction term. The Bayesian Information Criterion (BIC) and the Akaike's Information Criteria (AIC) have been calculated to show that this interaction improves model fit. Considering the results, location (inner or outer London), types of day and pandemic were found to be among the most important factors associated with pedestrian and cyclist injury frequencies. In general, pedestrian injuries are higher in outer London boroughs, while cyclist injuries are higher in London's inner boroughs. When looking at the types of days, the number of all types of injuries is less during holidays such as weekends and bank holidays compared to working days. In addition, when the pandemic is taken into account, a serious decrease is observed in the number of injuries in general during pandemic times. This study contains valuable information about pedestrian and cyclist injuries in London between the years 2016-2020