Effects of Task-Oriented Training on Motor and Cognitive Functions in Patients with Stroke
İnmeli hastalarda görev odaklı eğitimin motor ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri
  1. Tez No: 888201
  2. Yazar: HELİN SU ARKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ, PROF. DR. TURAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bobath terapisine (BT) ek olarak görev-odaklı eğitim (GOE) uygulanmasının inme geçiren hastalarda motor ve kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Mini Mental Durum Testi (MMDT)'ne göre orta seviye kognitif bozuklukları olan 20 inmeli hasta dahil edilmiş ve bu hastalar randomizasyon ile BT+GOE (n=10) (GOEG) ve BT (n=10) (BTG) olarak iki gruba ayrılmıştır. GOEG BT'ye ek olarak GOE alırken, BTG'ye sadece BT uygulanmıştır. BT ve GOE haftada 5 gün toplamda 8 hafta uygulanmıştır. Motor fonksiyonlar, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve Barthel İndeksi (Bİ) kullanılarak, kognitif fonksiyonlar ise MMSE ve Geriatriklere Yönelik Dinamik Loewenstein Ergoterapi Kognitif Değerlendirme Skalası (DLOTCA-G) ile uygulama öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effects of task-oriented training (TOT) applied additionally to Bobath training (BT), on motor and cognitive functions in stroke patients. 20 stroke patients with mild cognitive problems according to the Mini Mental State Examinitation (MMSE) were included in the study, and divided into two groups by randomization: BT+TOT (n=10) (TOTG) and BT (n=10) (BTG). TOTG received TOT in addition to BT, while BTG received only BT. BT and TOT were applied 5 days a week for a total of 8 weeks. Functional Independence Measure (FIM) and Barthel Index (BI) were used to evaluate motor functions, and Mini Mental State Examination (MMSE) and Dynamic Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment- Geriatric version (DLOTCA-G) were used to evaluate cognitive functions before and after the intervention.