Sigaraya maruziyetin anne sütü total antioksidan düzeyi ve total oksidan düzeyi üzerine etkisi
The effect of exposure to smoking on total antioxidant status and total oxidant status in breast milk
- Tez No: 489724
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; sigara dumanına maruz kalmanın anne sütündeki Total Antioksidan Düzeyi (TAS) ve Total Oksidan Düzeyi (TOS) üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya gebelik ve emzirme döneminde herhangi bir sağlık sorunu olmayan anneler dahil edildi. Çalışmaya katılan her bireye, görüşme anket formundaki anneye, bebeğe, gebeliğe ve sigara kullanımına dair sorular sorularak kaydedildi. Çalışmaya katılan her anneden yaklaşık 10 ml anne sütü alındı. Sigaraya maruz kalan grupta 44, sigaraya maruz kalmayan grupta 44 numune olmak üzere toplamda 88 numune ile çalışıldı. Annelerden alınan süt numuneleri analizleri yapılana kadar -20 0C' de muhafaza edildi. Laboratuvara getirilen numunelerde TAS ve TOS analizleri Rel Assay marka ticari kitler kullanılarak yapıldı. Sigaraya maruz kalan grupta TAS düzeyi sigaraya maruz kalmayan gruba göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effect of exposure to cigarette smoke on Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) in breast milk. Participants of the study involved mothers in their pregnancy and breast-feeding period with no health problems. Every participant responded to questions regarding the mother, baby, pregnancy, and smoking on a questionnaire form. Approximately 10 ml of breast milk was collected from each mother. Forty four samples were obtained from the group exposed to smoking and 44 samples were collected from the group not exposed to smoking, making 88 samples in total. Samples of breast milk were conserved at -20 0C until they were analyzed. TAS and TOS analyzes were carried out on the samples using Rel Assay brand commercial kits. Level of TAS was found to be significantly lower in the group exposed to smoking as compared to the group not exposed to smoking (p0.05).