Tıp fakültesi öğrencilerinin tütün kullanım durumu ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Tobacco use status of medical faculty students and evaluation of affecting factors
  1. Tez No: 834279
  2. Yazar: FATMA SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Araştırmanın amacı 2022-2023 eğitim döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF)'nde öğrenim gören birinci ve beşinci sınıf öğrencilerinin tütün kullanım durumunun belirlenmesi ve tütün kullanımını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim döneminde DEÜTF'nin birinci ve beşinci sınıflarında öğrenim gören 790 öğrenci oluşturmaktadır. Örnek seçilmeyip tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmanın verileri öğrencilerin staj yaptıkları birim ya da dersliklerinde elektronik ortamda (Google Formlar) hazırlanan anket formuyla toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni tütün kullanımı; bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, sınıf, ailenin yaşadığı yer, tıp eğitimi süresince kaldığı yer, aile yapısı, medeni durum, ekonomik durum algısı, çalışma durumu, burs alma durumu, ebeveyn öğrenim durumu, beden kütle indeksi, beden algısı, genel sağlık algısı, kronik hastalık varlığı, spor yapma alışkanlığı, sanat dalı ile uğraşma, tütün kullanma konusunda arkadaş ısrarı, aile ile iletişim durumu, arkadaşlar ile iletişim durumu, ailenin tütün kullanımı, yakın arkadaşların tütün kullanımı, tütünün zararları hakkında bilgi alma durumu, tütün dumanına maruz kalma durumu ve hekimlerin tütün kullanmayarak topluma örnek olması gerektiğini düşünme durumudur. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama (standart sapma) ve ortanca (en küçük-en büyük değer) olarak sunulmuştur. Tek değişkenli analizlerde ki-kare, Fisher-Freeman-Halton (post hoc Bonferroni testi), Fisher'in kesin testi ve t testi kullanılmıştır. Çok değişkenli analiz olarak ise lojistik regresyon analizi (enter yöntemi) yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study is to determine the tobacco use status of first and fifth grade students studying at Dokuz Eylul University (DEU) Faculty of Medicine in the 2022- 2023 academic year and to evaluate the factors affecting tobacco use. METHOD: The population of the cross-sectional study consist of 790 students studying at the first and fifth grades of DEU Faculty of Medicine in the 2022-2023 academic year. It was aimed to reach the whole universe, not choosing a sample. The data of the research were collected by a questionnaire form prepared in electronic environment (Google Forms) in the units or classroom where the students did their internship. The dependent variable of the study is tobacco use; the independent variables are gender, age, class, where the family lives, place of residence during medical education, family structure, marital status, perception of economic status, working status, scholarship status, parental education status, body mass index, body perception, general health perception, presence of chronic disease, habit of doing sports, dealing with art, insistence of friends on tobacco use, communication status with family, communication status with friends, tobacco use of the family, tobacco use of close friends, information about the harms of tobacco, exposure to tobacco smoke situation and the state of thinking that physicians should set an example to the society by not using tobacco. Descriptive findings are presented as number, persentage, mean (standard deviation), median (minimum- maximum value). Chi-square, Fisher-Freeman-Halton (post hoc Bonferroni test), Fisher's exact test and t test were used for univariate analyzes. Logistic regression analysis (enter method) was used as multivariate analysis. SPSS 24.0. was used in the analysis of the data.