Bir filozof kral incelemesi: Marcus Aurelius
A philosopher king review: Marcus Aurelius
- Tez No: 888223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKUDAN DERNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir filozof, Platon'un yönetim idealinde hayal edildiği gibi en iyi devletin başında olmalıdır. Bu ideal gerçekleştirilemezse, yöneticilerin bizzat kendilerinin felsefeyi benimsemesi en iyi alternatiftir. Platon'un devleti bir ütopya olarak kalmış olsa da, geç Stoacı düşünce ekolünde önemli bir figür olan ve bilge kral olarak tanınan Roma imparatoru Marcus Aurelius'un ahlaki ve siyasi felsefesi büyük önem taşır, filozof kral imgeleminin pratikteki tarihi bir yansıması olarak incelemeye değer bir örnek teşkil eder. Bu noktadan hareketle, bu tez çalışmasının cevap aradığı soru, Marcus Aurelius ne ölçüde bir filozof kral olarak nitelenebileceğidir. Bu kapsamda tezin amacı, Marcus Aurelius'un felsefi yaklaşımının ve kral olarak pratik uygulamalarının, hem Platon'un hem de Stoacılık felsefesinin temel ilkeleriyle ne kadar uyuştuğunu incelemektir. Tezin ana argümanı, Platon'un filozof kralının; bilgelik, cesaret, adalet ve ölçülülüğü simgelerken; Stoacı felsefenin, benzer şekilde, öncelikle ahlaki öğretilere odaklandığı ve bu kapsamda Platon'un idealleriyle uyumlu olan erdemleri vurguladığıdır. Başka bir deyişle, Marcus Aurelius esasında Roma Stoası ile ilişkilendirilmiş olsa da Platon'un öğretilerinden etkilenmiştir. İki felsefi yaklaşım arasında karşılaştırma yapılarak bakıldığında, Marcus Aurelius'ın hem bir kralın hem de bir filozofun özelliklerine uygun siyasi tutum ve yönetim pratikleri sergilediği söylenebilir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde Platon'un Filozof kral tezi ve bu tezi ortaya çıkaran koşullar; ikinci bölümünde Stoacılığın evrimi; üçüncü bölümde ise Marcus Aurelius'un Stoacı bir filozof ve Roma İmparatoru sıfatları ekseninde yaşamı, felsefesi ve yönetimi incelenmektedir. Metodolojik olarak bu çalışma; teorik ve analitik siyaset felsefesi odaklı, nitel ve betimleyici bir çalışmadır
Özet (Çeviri)
A philosopher should ideally be at the head of the best state, as envisioned in Plato's ideal of governance. If this ideal cannot be realized, the best alternative is for the rulers themselves to embrace philosophy. Although Plato's state remained a utopia, the moral and political philosophy of Marcus Aurelius, a significant figure in the late Stoic school and recognized as a wise king, holds great importance. He serves as a noteworthy example of the practical historical reflection of the philosopher-king image. From this perspective, the question this thesis seeks to answer is to what extent Marcus Aurelius can be characterized as a philosopher-king. The aim of this thesis is to examine how closely Marcus Aurelius's philosophical approach and practical applications as a king align with the fundamental principles of both Plato's and Stoic philosophy. The main argument of the thesis is that while Plato's philosopher-king symbolizes wisdom, courage, justice, and moderation, Stoic philosophy similarly focuses primarily on moral teachings and emphasizes virtues that are compatible with Plato's ideals. In other words, although Marcus Aurelius is essentially associated with Roman Stoicism, he was influenced by Plato's teachings. By comparing the two philosophical approaches, it can be argued that Marcus Aurelius exhibited political attitudes and governance practices suitable for both a king and a philosopher. In this context, the first section of the study examines Plato's philosopher-king thesis and the conditions that led to its emergence; the second section explores the evolution of Stoicism; and the third section delves into the life, philosophy, and governance of Marcus Aurelius as a Stoic philosopher and Roman Emperor. Methodologically, this study is a qualitative and descriptive work focused on theoretical and analytical political philosophy.