Ahşap lavabolarda yaşlandırma işleminin üst yüzey tasarımına etkileri
The effects of ageing process on surface design in wooden sinks
  1. Tez No: 888224
  2. Yazar: FATMA GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, ahşap lavabolarda uzun ve kısa süreli yaşlandırmanın üst yüzey işlemlerine tesirini tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla iroko ve meşeden hazırlanan örneklere epoksi uygulandıktan sonra, ASTM-D 3023'e göre selülozik ve akrilik vernik uygulanmıştır. Sapsız meşe (Quercus petraea L.) Ve iroko (Chlorophora excelsa) örnekleri UVB-313 lambalarına sahip test ortamında 252 ve 504 saat suni yaşlandırmaya tabi tutulmuştur. Yaşlandırma sonrası örneklerde renk değerleri ASTM D 2244-2, parlaklık değerleri TS 4318 EN ISO 2813, yapışma direnci TS EN ISO 4624 ve katman sertliği ASTM D 4366-95'e göre belirlenmiştir. Sonuç olarak; LDP değeri ağaç türünde en yüksek irokoda (28,61), en düşük meşede (26,45), verniklerde en yüksek akrilikte (36,37), en düşük selülozikte (18,69), yaşlandırma süresinde eşit bulunmuştur. Üçlü etkileşimde en yüksek M+Av+Us (35,35), en düşük M+Sv+Ks (15,82) olduğu tespit edilmiştir. LPP değeri ağaç türünde en yüksek irokoda (29,64), en düşük meşede (28,38), verniklerde en yüksek akrilikte (38,81), en düşük selülozikte (19,21), yaşlandırma süresinde eşit bulunmuştur. Üçlü etkileşimde en yüksek M+Av+Us (36,45), en düşük M+Sv+Ks (16,73) olduğu saptanmıştır. Kırmızı renk değeri ağaç türünde en yüksek meşede (54,58), en düşük irokoda (39,65), verniklerde en yüksek akrilikte (47,67), en düşük selülozikte (46,56), yaşlandırma süresinde eşit bulunmuştur. Üçlü etkileşimde en yüksek M+Av+Ks (56,77), en düşük İ+Sv+Us (33,92) olduğu tespit edilmiştir. Sarı renk değeri ağaç türünde en yüksek irokoda (15,46), en düşük meşede (14,36), verniklerde en yüksek akrilikte (15,06), en düşük selülozikte (14,76), yaşlandırma süresinde eşit olduğu tespit edilmiştir. Üçlü etkileşimde en yüksek İ+Av+Ks (18,20), en düşük M+Sv+Ks (14,78) bulunmuştur. H açısı değeri ağaç türünde en yüksek meşede (39,38), en düşük irokoda (35,42), verniklerde en yüksek akrilikte (39,86), en düşük selülozikte (34,94), yaşlandırma süresinde eşit bulunmuştur. Üçlü etkileşimde en yüksek M+Av+Us (45,08), en düşük İ+Sv+Ks (29,35) olduğu saptanmıştır. Yüzey sertlik direnci ağaç türünde en yüksek meşede (40,31), en düşük irokoda (33,94), verniklerde, en yüksek selülozikte (41,03), en düşük akrilikte (33,22), yaşlandırma süresinde en yüksek uzun sürede (54,50), en düşük kısa sürede (38,04) olduğu saptanmıştır. Üçlü etkileşimde en yüksek M+Av+Ks (46,67), en düşük İ+Av+Us (16,17) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of long and short-term aging on the surface treatments of wooden sinks. For this purpose, after epoxy was applied to the samples prepared from iroko and oak, cellulosic and acrylic varnish was applied according to ASTM-D 3023. Sessile oak (Quercus petraea L.) and iroko (Chlorophora excelsa) samples were subjected to artificial aging for 252 and 504 hours in a test environment with UVB-313 lamps. In the samples after aging, color values were determined according to ASTM D 2244-2, gloss values were determined according to TS 4318 EN ISO 2813, adhesion resistance was determined according to TS EN ISO 4624 and layer hardness was determined according to ASTM D 4366-95. In conclusion; LDP value was found to be the highest in iroko (28.61) in wood species, the lowest in oak (26.45), the highest in acrylic (36.37) in varnishes, and the lowest in cellulosic (18.69) in varnishes, and the aging period was equal. In the triple interaction, the highest was M+Av+Us (35.35) and the lowest was M+Sv+Ks (15.82). LPP value was found to be the highest in iroko (29.64) in wood species, the lowest in oak (28.38), the highest in acrylic (38.81) in varnishes, and the lowest in cellulosic (19.21) in the aging period. In the triple interaction, the highest was M+Av+Us (36.45) and the lowest was M+Sv+Ks (16.73). The red color value was found to be the highest in oak (54.58), the lowest in iroko (39.65), the highest in acrylic (47.67) in varnishes, and the lowest in cellulosic (46.56) in the aging period. In the triple interaction, the highest was M+Av+Ks (56.77) and the lowest was I+Sv+Us (33.92). It was determined that the yellow color value was the highest in iroko (15.46), the lowest in oak (14.36), the highest in varnishes in acrylic (15.06), the lowest in cellulosic (14.76) and the aging period was equal in the tree species. In the triple interaction, the highest I+Av+Ks (18.20) and the lowest M+Sv+Ks (14.78) were found. The H angle value was found to be the highest in oak (39.38), the lowest in iroko (35.42), the highest in acrylic (39.86) in varnishes, and the lowest in cellulosic (34.94) in the aging period. In the triple interaction, the highest was M+Av+Us (45.08) and the lowest was I+Sv+Ks (29.35). Surface hardness resistance is highest in oak (40.31), lowest in iroko (33.94), highest in varnishes, cellulosic (41.03), lowest in acrylic (33.22), and highest in long-term aging ( 54.50), the lowest was found to be in the shortest time (38.04). In the triple interaction, the highest was M+Av+Ks (46.67) and the lowest was I+Av+Us (16.17).