Arduino destekli robotik kodlama etkinliklerinin üstün yetenekli olan öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik öz-yeterlik inançlarına ve tutumlarına etkisi
The effect of arduino assisted robotic coding activities on superior talented students ' self- efficacy beliefs and attitude towards science lesson
- Tez No: 888228
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, arduino destekli robotik kodlama etkinliklerinin üstün yetenekli olan öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik öz-yeterlik inançlarına ve bilimsel tutuma etkisi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda arduino kart ve sensörler ile arduino ide üzerinden kolama yaparak süreç için geliştirilen 9 adet ekinlik üstün yetenekli, öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma süreci birinci aşama robotik etkinliklerin planlanması ve gerçekleştirilmesi, ikinci aşama araştırmaya uygun ölçekler kullanılarak verilerin toplanması olmak üzere iki aşamadan oluşmuştur. Araştırmada arduino destekli robotik kodlama etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik öz-yeterlik inanlarını ve bilimsel tutumlarını belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz-Yeterlik Ölçeği”ve“Bilimsel Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri 2022-2023 eğitim öğretim yılından Yozgat İli Boğazlıyan ilçesinde bulunan Boğazlıyan Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim üstün yetenekli öğrencilerine (N=33) uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizinden elde edilen sonuçlara göre araştırmada kullanılan tüm değişkenler arasında anlamlı bir farklılık oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of Arduino-supported robotic coding activities on the self-efficacy beliefs of gifted students towards science education, as well as various variables. To achieve this goal, nine activities were developed for the process by programming with Arduino boards and sensors via the Arduino IDE, and these activities were implemented with gifted students. The study employed a single-group pretest-posttest quasi-experimental design, which is a quantitative research method. The research process consisted of two stages: the first stage was planning and carrying out robotic activities, and the second stage was collecting data using scales suitable for the research. In the research,“Personal Information Form”,“Self-Efficacy Scale”and“Scientific Attitude Scale”were used to determine the self-efficacy beliefs and attitudes of gifted students towards the science course through Arduino-supported robotic coding activities. The research data was applied to gifted students (N = 33) studying at Boğazlıyan Science and Art Center in Boğazlıyan district of Yozgat Province from the 2022-2023 academic year. According to the results obtained from the statistical analysis of the data, it was observed that there was no significant difference between all variables used in the research.