The relationship of diabetes stigma with depression, anxiety, stress levels and eating behaviors in individuals with Type 2 diabetes
Tip 2 diyabetlilerde diyabet damgalamasının depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve yeme davranışı ile ilişkisi
  1. Tez No: 888243
  2. Yazar: FATMA YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yurdagül, F. (2024). Tip 2 Diyabetlilerde Diyabet Damgalamasının Depresyon, Anksiyete, Stres Düzeyleri ve Yeme Davranışı ile İlişkisi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu araştırmanın amacı, tip 2 diyabeti olan bireylerde diyabet damgalamasının hem yeme davranışı hem de depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Ankete dayalı kesitsel bir çalışma olan bu araştırma, Nisan 2023 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul'da Türkiye Diyabet Vakfı'na başvuran tip 2 diyabet tanısı almış, 154 gönüllü yetişkin birey üzerinde gerçekleştirildi. Gestasyonel diyabeti olanlar ile veri toplama süreci esnasında diyet programı uygulayanlar veya bir diyetisyenden danışmanlık alanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ve sağlık bilgilerini içeren bir form veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca,“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”,“Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği”ve“Tip 2 Diyabet İçin Stigma Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS 22.0) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yurdagül, F. (2024). The Relationship of Diabetes Stigma with Depression, Anxiety, Stress Levels and Eating Behaviors in Individuals with Type 2 Diabetes. Yeditepe University, Institute Of Health Science, Department of Nutrition and Dietetics, Master Thesis, İstanbul Interpreting the association between diabetes stigma in individuals with type 2 diabetes and their eating behaviors, as well as levels of depression, anxiety, and stress is the goal of this sudy which is cross-sectional based on a survey. The research was conducted on 154 volunteer adult individuals over the age of 18 who applied to the Turkish Diabetes Foundation in Istanbul between April 2023 and August 2023 and were voluntarily diagnosed with type 2 diabetes. Individuals with gestational diabetes and those who followed a diet program or received consultancy services from a dietitian during the data collection phase were not included in the study. A form in which the demographic characteristics and health information of the participants were questioned was used as a data collection tool. Additionally, the“Dutch Eating Behavior Questionnaire”,“Depression, Anxiety and Stress Scale”and“Type 2 Diabetes Stigma Assessment Scale”were used. Statistical program for social sciences (SPSS 22.0) was used to analyze the data.