Tip 2 diabetes mellitusu olan bireylerde stigma ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stigma and life satisfaction in individuals with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 809795
  2. Yazar: YASEMİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR İNKAYA, DOÇ. DR. BERNA ÖĞMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma tip 2 diyabetli bireylerin stigma ve yaşam doyumu düzeyini incelemek amacı amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırmamızda, Diyabete İlişkin Bireylerin Hasta Tanıtım Formu, Tip 2 Diyabet İçin Stigma Değerlendirme Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da bir hastanenin Nisan-Mayıs tarihlerinde Endokrin ve Metabolizma Polikliğine tedavi, kontrol veya bakım için gelen tip 2 diyabetli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 200 diyabetli birey oluşturmaktadır. Veriler; Frekans Analizleri, Kolmogorow Smirnov Testi, Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Testi, Pearson Korelasyon Testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and cross-sectional study conducted with the aim of examining the stigma and life satisfaction levels of individuals with type 2 diabetes. In our study, Diabetes Individuals Patient Information Form, Stigma Evaluation Scale for Type 2 Diabetes and Life Satisfaction Scale were used. The population of the study consists of individuals with type 2 diabetes who came to the Endocrine and Metabolism Polyclinic of a hospital in Ankara between April and May for treatment, control or care. The sample of the study consists of 200 individuals with diabetes. Data; Frequency Analysis was evaluated using Kolmogorow Smirnov Test, Independent Sample T Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey Test, Pearson Correlation Tests.