Doğum inançlarının doğum şekli beklentilerine ve doğum deneyimlerine etkisi
The impact of birth beliefs on birth mode expectations and birth experiences
  1. Tez No: 888265
  2. Yazar: KADER BAYRAKTUTAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların doğum inançlarının doğum şekli tercihleri ve doğum deneyimlerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Method: Tanımlayıcı-kesitsel tipteki araştırma, Eylül 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Rize ilinde bulunan bir kamu hastanesinde doğum öncesi ve doğum sonu kontrolleri gerçekleştirilen toplam 331 kadın yürütüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında kullanılan veri toplama formu; kişisel bilgi formu, Doğum İnançları Ölçeği (DİÖ) ve Wijma Doğum Beklentiler/Deneyimi Ölçeği'nden (W-DEQ B) oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences, versiyon 21 (SPSS, v21) kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerinin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Kadınların %65,6'sının 26-32 yaş arasında, %67,1'inin üniversite ve üstünde eğitim seviyesinde ve %66,2'sinin gelirinin giderine eşit olduğu saptandı. Kadınların %81,6'sı vajinal doğum yapmak istedikleri ancak %57,7'sinin vajinal doğum yaptığı saptandı. Kadınların WDBÖ puan ortalamalarının 90,59±18,76 olduğu ve %65'inin klinik düzeyde doğum korkusu yaşadıkları belirlendi. Kadınların DİÖ Doğal süreç puan ortalamasının 3,86±0,75, Tıbbi süreç puan ortalamasının ise 2,91±0,59 olduğu ve % 80,1'inin doğumu doğal bir süreç olarak değerlendirdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of women's birth beliefs on their birth mode preferences and birth experiences. Material and Method: The descriptive cross-sectional study was conducted between September 2023 and February 2024 in a public hospital in Rize province with a total of 331 women who underwent prenatal and postnatal visits. The data collection form used to collect the research data consisted of personal information form, Birth Beliefs Scale (BBS) and Wijma Birth Expectations/Experience Scale B version (W-DEQ B). The data obtained in the study were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences, version 21 (SPSS, v21). Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: It was found that 65.6% of the women were between 26-32 years of age, 67.1% had university education or higher, and 66.2% had income equal to expenses. It was found that 81.6% of the women wanted to give birth vaginally, but 57.7% of them gave birth vaginally. It was determined that the mean score of the W-DEQ B was 90.59±18.76 and 65% of the women had clinical level fear of childbirth. It was determined that the mean score of the natural process and medical process scores of the women were 3.86±0.75 and 2.91±0.59, respectively, and 80.1% of them considered birth as a natural process.