Afete ilk müdahale eden hemşirelerin yaşadıkları deneyimler: Kahramanmaraş depremi örneği
The experiences of nurses as first responders to disaster: Kahramanmaraş earthquake case
  1. Tez No: 888283
  2. Yazar: CAFER AÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, afete ilk müdahale eden hemşirelerin yaşadıkları deneyimlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tasarımda niteliksel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini depremin etkilediği illerde (Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır, Adana) çalışan ya da görevlendirme ile orada bulunan hemşireler oluşturmaktadır. Örneklemi ise maksimum çeşitlilik örneklemesi ve kartopu örnekleme yöntemleriyle, afet sırasında farklı illerde ve farklı alanlarda bölgede hemşire olarak çalışan veya afetin ardından bölgeye müdahale için görevlendirilmiş olan 22 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, literatür taranarak hazırlanan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formuyla birebir görüşmeler yapılarak toplanmış ve içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, görevlendirilme süreci, hastalara müdahale, uygulamaya ilişkin zorluklar ve psikososyal zorluklar olmak üzere dört ana temada gruplandırılmıştır. Görevlendirilme süreci ana teması gönüllü ve zorunlu görevlendirme alt temalarıyla; hastalara müdahale ana teması, enkazdan çıkarılan hastanın erken yönetimi, crush sendromlu hastaya müdahale alt temalarıyla ele alınmıştır. Uygulamaya ilişkin zorluklar ana temasında etkisiz kriz yönetimi, iletişim ve koordinasyon, tıbbi cihaz ve malzeme eksikliği, çadırda hasta bakım zorluğu, triyajda zorluklar, kişisel hijyenin sağlanamaması ve hemşirelerin bilgi ve beceri eksikliği alt temaları sıralanmıştır. Psikososyal zorluklar teması afetin depremzedeler ve hemşireler üzerindeki etkisi alt temalarından ele alınmıştır. Bu çalışmanın bulguları afetlerde güncel hemşirelik bakım stratejilerinin geliştirilmesi ve afet sonrası hemşirelik bakımında ortaya çıkabilecek sorunların hızla çözümlenmesi açısından yol gösterici olabilir. Hemşirelerin afetler sırasında karşılaştıkları zorlukların belirlenmesi, afete müdahale çabalarının iyileştirilmesi, afete hazırlığın teşvik edilmesi ve hastalara uygun bakımın sağlanması konusunda sağlık politika yapıcıları ve yöneticilerin etkili afet yönetim politika ve stratejilerini geliştirmeleri ve afet yönetimi ile ilgili farkındalığı arttırmaya yönelik girişimlerde bulunmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out using a qualitative research method in a descriptive design in order to determine the views of nurses who first responded to the disaster about their experiences. The population of the study consisted of nurses working in the provinces affected by the earthquake (Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır, Adana) or nurses who were there on assignment. The sample consisted of 22 nurses who worked as nurses in different provinces and in different areas during the disaster or who were assigned to the region for intervention after the disaster, using maximum variation sampling and snowball sampling methods. The data of the study were collected through one-to-one interviews with a semi-structured in-depth interview form prepared by reviewing the literature and evaluated by content analysis method. The findings of the study were grouped under four main themes: assignment process, intervention to patients, difficulties related to practice and psychosocial difficulties. The main theme of the assignment process was addressed with the sub-themes of voluntary and compulsory assignment; the main theme of intervention to patients was addressed with the sub-themes of early management of the patient extracted from the wreckage and intervention to the patient with crush syndrome. Ineffective crisis management, communication and coordination, lack of medical devices and materials, difficulties in patient care in tents, difficulties in triage, inability to ensure personal hygiene, and lack of knowledge and skills of nurses were discussed under the main theme of difficulties related to implementation.