PPP-AR yöntemi kullanılarak 6 şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri yer değiştirme etkilerinin incelenmesi
Investigation of displacement effects of february 6, 2023 Kahramanmaras earthquakes using PPP-AR method
- Tez No: 888288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AFAD tarafından gözlemlenen verilere göre, Türkiye'de her yıl binlerce deprem meydana gelmektedir. Bu depremlerin etkilerinin araştırılması ve analiz edilmesi, gelecekteki depremler için önlem alınması açısından büyük önem taşımaktadır. Depreme bağlı yer değiştirmelerin incelenmesinde geleneksel yöntemlerin yanı sıra, GNSS teknolojisinin gelişmesi ile birlikte GNSS yazılımlarının kullanımı da yaygınlaşmıştır. Sürekli gözlem yapan sabit istasyonlardan toplanan veriler ile bu yazılımlar sayesinde değerlendirmeler kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternet tabanlı çevrimiçi olarak veya açık kaynak kodlu yazılımlarla yapılan bu değerlendirmeler ile yüksek doğrulukta sonuçlar elde etmek mümkündür. Bu çalışmada 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:17 ve 13:24'te meydana gelen ve merkez üsleri Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Elbistan (Kahramanmaraş) olan Mw:7.7 ve Mw:7.6 büyüklüğündeki depremlerin neden olduğu yer değiştirmelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ticari ve akademik çalışmalarda kullanılmak üzere geliştirilen ve 24 saat kesintisiz hizmet veren TUSAGA-Aktif (CORS-TR) istasyonlarının koordinatlarındaki yer değiştirmeler incelenmiştir. Bu yer değiştirmeleri değerlendirmek için tamsayı belirsizlik çözümlü hassas mutlak nokta konumlandırma (PPP-AR) yöntemi ile çözüm yapan bir GNSS veri değerlendirme servisi olan CSRS-PPP ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan PRIDE PPP-AR kullanılmıştır. TUSAGA-Aktif internet sitesinden indirilen sabit istasyonlara ait toplam 7 günlük (depremden önceki 3 gün, deprem günü ve depremden sonraki 3 gün) deprem verileri CSRS-PPP servisi ve PRIDE PPP-AR yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. CSRS-PPP ve PRIDE PPP-AR sonuçlarının benzer olduğu görülmüştür. Deprem merkez üslerine yakın istasyonlarda meydana gelen yer değiştirme miktarları daha büyüktür. Elde edilen sonuçlara göre depreme bağlı olarak meydana gelen yer değiştirmelerin belirlenmesinde PPP-AR yöntemi kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
According to data observed by the AFAD, thousands of earthquakes occur in Turkey each year. It is crucial to investigate and analyze the effects of these earthquakes in order to take precautions for future earthquakes. In addition to traditional methods used in the study of earthquake deformations, the use of GNSS software has become prevalent with the development of GNSS technology. With data collected from fixed stations that make continuous observations, evaluations can be easily made with this software. It is possible to obtain high accuracy results with these evaluations made with internet-based online or open-source software. In this study, it is aimed to investigate the displacement caused by the earthquakes of Mw:7.7 and Mw:7.6 on February 6, 2023 at 04:17 and 13:24, respectively, with epicenters in Pazarcık (Kahramanmaraş) and Elbistan (Kahramanmaraş). For this purpose, the changes in the CORS-TR stations coordinates, which are developed for use in commercial and academic studies and provide 24-hour continuous service, were analyzed. CSRS-PPP, a web-based GNSS service, and PRIDE PPP-AR, an open-source software, were used to evaluate these changes. A total of 7 days (3 days before the earthquake, the day of the earthquake and 3 days after the earthquake) earthquake data of fixed stations downloaded from the TUSAGA-Aktif website were evaluated using the CSRS-PPP service and PRIDE PPP-AR software. It can be concluded that the results of CSRS-PPP and PRIDE PPP-AR are similar and displacement caused by earthquake can be monitored with the PPP-AR method. It was observed that the deformations were more pronounced at the stations in proximity to the epicenters of the earthquakes. According to the results obtained, PPP-AR method can be used to determine the displacements due to earthquakes.