İki tekerlekli elektrikli motosiklet şasisinin yapısal dayanımının nümerik analizi
Structural strength of two-wheel electric motorcycle chassis numerical inspection
  1. Tez No: 888289
  2. Yazar: MERVE ASENA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektrikli motosiklet şasisinin yapısal dayanımı konusunda standartlaşmamış durumlar olduğu ve bu alanda daha bilimsel yaklaşımlar gerektiği bilinmektedir. Belirlenmiş olan problemin çevresinde çeşitli tasarımsal incelemeler yapılması, bir elektrikli motosiklet şasi modellemesi ve bu modellemenin statik analizi üzerine çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışma ile günümüzde kullanımı bulunan elektrikli bir motosiklet şasi modellemesi, şasi yapı tasarımı ve elektrikli motosiklet şasisinin malzeme seçimi için dayanım ile alakalı incemeler ve araştırmalar yapılıp en uygun malzeme ve model seçimi yapılması amaçlanmaktadır. Seçilen modelin üç boyutlu çizimi yapılmıştır. Elektrikli motosiklet şasisinin belli bölümlerinin analizleri Solid Works 2022 programında tamamlanmış olmakla beraber yapılan analiz sonuçları değerlendirilerek elektrikli motosiklet şasisinin tasarımında hafiflik ve dayanım yönünden iyileştirmeler önerilmiştir. Çalışmanın sonucunda elektrikli motosiklet şasisinin yapısal dayanımın arttırılması hedeflenmektedir. Hali hazırda yurt dışından getirilen bir elektrikli motosiklet şasisinin ülkemiz şartlarında üretiminin hem daha ekonomik, hem de mühendislik tasarımı açısından daha güvenilir, hem de yerli üretime sağlayacağı destek açısından bu çalışma büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the recent applications, the structural strength of an electrical motorcycle chassis does not have a standardised research options; therefore, this field requires more attention and scientific approaches. according to the identified problem, more geometrical design options and static strength analysis on these models are required. this research aims to model an electricle motorcycle chassis which is commercially available, and conduct several analysis studies regardin the structural strenght, materail selections and geometrical details in order to qualify the most proper motorcycle chassis for the future of the vehicles. a three-dimensional model has been prepared and specific researches studied using the commercial software of SolidWorks 2022. according to the evaluations, the suggestions have been made to increase the strength of the chassis. As a result of this study, options to increase the structural strength of a motrcycle chassis is introduced. This study has a great importance regarding the fact that producing a motorcycle chassis using the home country's availble sources since this brings more economical approaches, more reliable engineering design and positive impacts on domestic production opportunities.