Sürdürülebilir turizm kapsamında sonbahar renklenmesi kullanılarak Artvin ili doğal iz koridorunun oluşturulması
Creating a natural trail corridor in Artvin province using autumn coloring within the scope of sustainable tourism
- Tez No: 888303
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya'da hızla büyüyen turizm sektörü, ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde önemli bir rol üstlenmekte olup turizmin ön plana çıktığı bölgelerde ise kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerde olumlu değişikliklere neden olmaktadır. Turizm bölgesi içerisinde planlanan bir destinasyon ağının üstleneceği turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi turizm süresini olumlu yönde etkileyerek on iki aya yayılmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle destinasyon noktasında yaratılacak turizm faaliyetleri ve çeşitliliğinin mekânsal niteliklerle oluşturulması turizm planlama kararları için son derece önemli bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki turizm faaliyetlerindeki çeşitlilik hem bölgesel kalkınmayı hem de bölgeler arası ekonomik dengesizlikleri gidermede son derece önemli bir etkiye sahiptir. Lakin turizm faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan etkilerin yerel halk tarafından olumlu ya da olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Sonuçların olumlu yönde yoğunlaşması bölgedeki turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışmaya konu olan Artvin kentinin zengin doğal ve kültürel kaynak değerlerinden birini oluşturan“Sonbahar Renklenmesi”kavramının yarattığı turizm potansiyeli ele alınarak peyzaj planlama kararları doğrultusunda irdelenmesi üzerinde durulmuştur. Çalışma alanı olarak seçilen kırsal peyzaj alanının sahip olduğu bitki örtüsü dinamiğini oluşturan yüksek renk zenginliği ve doğal renk kompozisyonlarının kullanılması ile oluşturulacak doğal iz koridoruna farklı işlevlerin yüklenerek planlanması araştırmanın modelini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra çalışmada ziyaretçilerin deneyimlerine öz tanımlamalar yapılarak sınıflandırılıp analiz edilmesinde“Sonbahar renklenmesi-Turizm”kavramlarındaki mekânsal ilişkilerde destinasyon deneyimi, sonbahar renklenmesindeki duygu durumu ve sonbahar renklenmesinin planlama stratejilerindeki etkisi irdelenmiştir. Sonbahar renklenmesinin turizm potansiyeli üzerindeki etkisinin irdelendiği bu çalışmada en yüksek görsel estetik kalitedeki ayırt edici özelliklerin yeşil, kırmızı ve sarı renklerin oluşturduğu renk kontrastlığı ile yaratıldığı sonucuna varılmış olup turizm faaliyetlerinde insanlara yüksek doygunluk hissi verdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra“yerleşik odaklı etkileşimi”destekleyen turizm faaliyetleri ziyaretçilere daha otantik bir seyahat deneyimi sunacağından sonbahar renklenmesinin izlenmesi farklı bir turizm pazarının oluşmasına neden olacaktır. Sonuç olarak kırsal alanlarda yapılacak planlamalarda farklı renk kombinasyonlarının kullanımı turizmde görsel estetik kaliteyi arttıracağı fikrini desteklenmekte olup Artvin-Şavşat-Ardanuç ilçeleri arasında bulunan alternatif doğal iz koridorlarının belirlenerek şehrin daha kolay ulaşılır ve gezilebilir hale gelmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing tourism sector in the world plays an important role in the development and development of countries and causes positive changes in cultural, social, economic and environmental factors in regions where tourism comes to the fore. Diversification of tourism activities to be undertaken by a destination network planned within the tourism region positively affects the duration of tourism and causes it to extend to twelve months. For this reason, creating the tourism activities and diversity to be created at the destination point with spatial qualities is extremely important for tourism planning decisions. It should not be forgotten that diversity in tourism activities has an extremely important impact on both regional development and eliminating interregional economic imbalances. However, the effects arising from tourism activities have positive or negative consequences for the local people. The positive concentration of the results is of great importance for the sustainability of tourism activities in the region. In this direction, the tourism potential created by the concept of“Autumn Coloration”, which constitutes one of the rich natural and cultural resource values of the city of Artvin, which is the subject of the study, is discussed and examined in line with landscape planning decisions. Planning the natural trail corridor to be created by using the high color richness and natural color compositions that constitute the vegetation dynamics of the rural landscape area selected as the study area, by loading different functions into it, constitutes the model of the research. In addition, in the study, the experiences of the visitors were classified and analyzed by making self-definitions, and the destination experience in spatial relations in the concepts of“Autumn coloration-Tourism”, the emotional state of autumn coloration and the effect of autumn coloration on planning strategies were examined. In this study, where the effect of autumn coloration on tourism potential was examined, it was concluded that the distinctive features of the highest visual aesthetic quality were created by the color contrast of green, red and yellow colors, and it was determined that it gave people a high feeling of saturation in tourism activities. In addition, since tourism activities that support“resident-oriented interaction”will offer visitors a more authentic travel experience, watching the autumn coloring will lead to the formation of a different tourism market. As a result, the idea that the use of different color combinations in planning in rural areas will increase the visual aesthetic quality in tourism is supported, and it is aimed to make the city more easily accessible and navigable by determining alternative natural trail corridors between Artvin-Şavşat Ardanuç districts.